Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

SRF: Washington prodává zbraně „bez jakéhokoliv svědomí"!

SRF: Washington prodává zbraně „bez jakéhokoliv svědomí"!

Během uplynulých pěti let celosvětový obchod se zbraněmi vzrostl o 10%, uvedl švýcarský list SRF s odkazem na údaje Stockholmského institutu pro výzkum míru.

Ilustrační foto
14. března 2018 - 11:04

Vedoucí postavení v obchodě se zbraněmi je stále obsazeno americkými koncerny, jejichž zákazníci jsou dokonce takoví „bývalí nepřátelé" jako Vietnam, napsaly noviny.

Od roku 2013 do roku 2017 se světový obchod se zbraněmi zvýšil o 10% ve srovnání s předchozím pětiletým obdobím, sdělil Freddy Gstaiger, novinář SRF, který citoval údaje Stockholmského institutu pro výzkum míru. Nejvíce z toho plynuly zisky americkému vojenskému průmyslu: 34% světového vývozu zbraní představovala Amerika. Takže americký vojenský průmysl posílil svoji již již tak vedoucí pozici. Za Spojenými státy následuje Rusko vývozem 22%. Vývoz Číny a nejdůležitějších evropských exportérů nepřesahuje 10%, uvedl autor materiálu.

AI: Urážka lidstva! Nemocnici v Jemenu rozsekaly bomby USA!
 
Dominantní pozice USA je založena na „gigantickém tuzemském trhu“, profitujícího z vojenského rozpočtu 600 miliard dolarů. Prodeje americké armádě činí z hlavních zbraňových továren „giganty“, což jim umožňuje následně prodávají zbraně do cizích zemí. Mezi deseti největšími zbraňovými koncerny na světě je nejméně šest amerických. První tři jsou Lockheed Martin, Boeing a Raytheon. Hlavními odběrateli jsou Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Austrálie.

 
Zároveň se stále objevují noví zákazníci, například Indie, která se nyní stala hlavním dovozcem zbraní. Poté, co nakupovala po desetiletí z Ruska, začala kupovat stále více zbraní ze Spojených států. V uplynulých letech zvýšily americké koncerny svůj prodej do Indie šestinásobně. Dokonce i Vietnam nedávno kupoval zbraně od svého „bývalého zapřisáhlého nepřítele". „Dlouhý seznam amerických zákazníků ukazuje, že Washington necítí žádné svědomí při prodeji zbraní do zón konfliktu," dodal ovšem autor SRF.

(kou, prvnizpravy.cz, srf.ch, foto: arch.)