Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

SRF: Západní slabost umožnila Putinovi přejít od obrany do útoku

SRF: Západní slabost umožnila Putinovi přejít od obrany do útoku

Na pozadí napjatých vztahů se Spojenými státy Evropané stále častěji mluví o společných zájmech s Ruskem, uvedl politolog Stefan Meister pro švýcarský televizní kanál SRF.

Vladimir Putin, ruský prezident
25. května 2018 - 07:20

Podle jeho názoru šéf Bílého domu, Donald Trump, zpochybňuje základní hodnoty transatlantických vztahů a tím pouze posiluje postavení Ruska.

Politika amerického prezidenta přispívá k tomu, že mezi Evropskou unií a Ruskem se stále více diskutuje a nejen o ukrajinské krizi.


 "Není to něco, čím by si Evropa vynucovala Putinovo objetí. To je brzděno velkým množstvím neshod v jiných oblastech. Ale Evropané vidí, že nyní mají více společných zájmů v obchodě, energetice a Íránu s Ruskem než s Trumpovou Amerikou,“ je přesvědčen Stefan Meister.

Podle Meistera šéf Bílého domu zpochybňuje základní hodnoty transatlantických vztahů. Nicméně, ruský prezident Vladimir Putin také není spojencem pro Evropu, která provádí politiku míru, poznamenává  politolog: „Ale teď se naše zájmy protínají s Moskvou, a to zejména v situaci s Íránem.“

Expert je přesvědčen, že Rusko nemá zájem o šíření jaderných zbraní. Moskva také podporuje „omezení a vývoj atomových zbraní . Kreml v Íránu má ekonomické zájmy, zdůrazňuje Meister.

Putin zasáhl do konfliktu na Blízkém východě jen kvůli  konfrontaci se Západem, která vznikla v důsledku ukrajinské krize. Svými akcemi v Sýrii, chtělo Rusko „vylepšit vyjednávací pozici“ v dialogu s Evropou a Spojenými státy a  expert k tomu dodává: „Byla to spíš obranná strategie.“ Ale nedávno, jak tvrdí Meister, šéf Kremlu "šel do útoku". Rusko se na Blízkém východě osvědčilo jako vlivný hráč, s nímž je třeba jednat a který může dokonce působit jako prostředník.

 
Současně je to hlavně slabost Západu, která dovolila Putinovi dosáhnout takového výsledku v tak krátké době, věří politolog. USA opustily vakuum a protiamerické názory v regionu. Mnoho místních států začalo hledat alternativu a částečně ji našlo v Rusku, vysvětlil politolog.
 
Také bychom neměli podceňovat sílu „osa Moskva-Teherán“, označil  Meister: „V tuto chvíli, obě strany mají zájem bojovat v Sýrii a navzájem se potřebují. Íránci potřebují ruské letectvo a ruskou stranu - Hizballáh a iránské pozemní síly. "Současně však Teherán nemá zájem na tom, aby Moskva měla příliš velký vliv v regionu. A Kreml nechce, aby se zase Írán stal hlavním hráčem v Sýrii. Rusko má větší zájem o udržení rovnováhy moci mezi různými hráči a nechce zkazit vztahy se Saúdskou Arábií a Tureckem, uzavřel Meister.

(rp,prvnizpravy.cz,srf, foto:arch.)