Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Stane se Ukrajina terčem vyšetřování USA ohledně raket KLDR?

Stane se Ukrajina terčem vyšetřování USA ohledně raket KLDR?

Kongres USA zamýšlí zahájit vyšetřování zapojení Ukrajiny do dodávek komponentů pro severokorejské balistické střely, uvedla ruská agentura FAN.

Ilustrační foto
1. listopadu 2017 - 11:04

Ve dvou výborech amerického kongresu - v zahraničním a zpravodajském - byl předložen návrh zákona, který předpokládá, v případě jeho přijetí, šetření, zda Ukrajina se podílela na dodávkách komponentů pro severokorejské střely.

„Podle odborníků v oblasti raketového programu učinila Severní Korea významný pokrok v průběhu posledních dvou let,“ upozorńuje se  v dokumentu.


V první řadě se jedná o start raket středního doletu Hwaseon-12 a mezikontinentální balistické střely Hwason-14.

Přičemž se kongresmani odkazují na zprávu Mezinárodního výzkumného institutu pro strategická studia (IISS), tvrdí, že Severní Korea mohla koupit některé komponenty v zahraničí.

„Tyto motory (třídy RD-250 ) jsou spojené s továrnou na rakety v ukrajinském Dnipru („Jižní strojírenský závod A. M.  Makarova), který se v podledním desetiletí potýká s finančními potížemi," uvedli zákonodárci.

Autorem návrhu je Josh Gottheimer, člen sněmovny reprezentantů USA.


Už dříve Ukrajina popřela, že by KLDR dodávala komponenty k raketám. Lídři si jsou dobře vědomi, jaké nepříjemné následky by mělo pro vzájemené vztahy se Spojenými státy, pokud by se prokázalo, že Ukrajina přes prostředníky dodávala raketové motory KLDR.

(kou, prvnizpravy.cz, riafan.ru, foto: arch.)