Svátek má: Havel

Zprávy

Velikost textu:

Stephen Cohen: Rusko nepatří ani do pěti hlavních hrozeb pro USA!

Stephen Cohen: Rusko nepatří ani do pěti hlavních hrozeb pro USA!

Rusko neohrožuje existenci Spojených států, navzdory skutečnosti, že američtí politici již několik let tvrdí opak, uvedl americký politolog a odborník na Rusko Stephen Cohen v pořadu Johna Batchelora.

Stephen Cohen, americký politolog
29. listopadu 2017 - 04:20

Podle něj se v poslední době v USA denně vyskytují výroky o ruské hrozbě, a staly se „přízračnou realitou". Z pohledu politologa však Rusko není zahrnuto ani do pěti hlavních hrozeb Spojených států.

Podle Cohena je nejnebezpečnější hrozbou pro Spojené státy „russiagate" - skandál spojený s neprokázanými vazbami mezi Donaldem Trumpem a Moskvou.

Tato „nepotvrzená, ale stále vtíravá prohlášení“ o tom, že Trump byl nějak zkompromitován Kremlem, nebo dokonce jedná pod jeho kontrolou, jsou číslem jedna z hrozeb pro Spojené státy, protože s sebou nesou zhoršení americko-ruských vztahů, včetně vojenského konfliktu, řekl Cohen.


Politolog kritizuje mainstreamová americká média, která negativně hovoří o pokusech amerického prezidenta navázat vztahy s Ruskem - zejména v situaci, která se týká syrského konfliktu. Takže v New York Timesech byl Trump obviněn ze zrady amerických zájmů, a komentátor Washington Postu Josh Rogin prohlásil, že „Trump hraje v Sýrii do rukou Ruska" nebo že se jedná o „politický Pearl Harbor“.

Cohen také připomíná vyjádření některých amerických demokratů, podle nichž byly „hackerské útoky" Ruska „válečným aktem" proti Spojeným státům.

„Co může být více nebezpečnější, než trvat na tom, že už jsme ve válce s další jadernou velmocí?" ptá se politolog.

Za druhou nejdůležitější hrozbu pro USA označil démonizaci Vladimíra Putina, která, jak řekl, nemá v dějinách obdoby. Žádný sovětský či postsovětský vůdce nebyl tak zuřivě a bezdůvodně očerňován, jako on, konstatoval Cohen.

Opět citoval příklady z amerických médií - zejména z The Washington Postu, ve které napsal redaktor Dana Milbank o „rudé hrozbě putinského Ruska".

Podle Cohena s takovou rétorikou ztrácejí USA důležitého partnera v oblasti národní bezpečnosti, kterého nyní potřebují.

Třetí ve svém seznamu hrozeb nazývá politolog „Islámský stát" a další mezinárodní teroristické organizace. „Tato skutečná hrozba by byla nejdůležitější, kdyby americká politická a mediální elita nevyvolala předchozí dvě," poznamenal.

Dalším z hlediska míry nebezpečí pro Spojené státy je nárůst počtu zemí s jadernými zbraněmi. „V roce 1949, byly dvě, nyní je jich devět,“ připomíná. „A to je v naší nové éře nadnárodních etnických a náboženských konfliktů a válek a fanatismu, by mohlo zrušit tabu použítí těchto zbraní.“ K snížení tohoto nebezpeční je nutné jednání s Putinem. Ale body jedna a dvě tomu brání.

Pátým bodem v seznamu Cohena je globální oteplováním a celosvětová nerovnost v příjmech (připomněl studie podle níž jedno procento bohatých vlastní polovinu světového bohatství a 10% bohatých pak 90%).


Politolog zdůraznil, že ani Rusko ani Čína nejsou na seznamu: obě tyto země jsou podle jeho názoru údajnými hrozbami, které vynalezl Washington.

Pokud jde o rozšiřující se spojenectví mezi Moskvou a Pekingem, které je samo o sobě v podstatě výsledkem nepřiměřené americké politiky, je to téma pro samostatnou diskuzi, dodal Cohen.

(kou, prvnizpravy.cz, thenation.com, foto: arch.)