Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Stephen Cohen varuje: Jsme v nebezpečí!

Stephen Cohen varuje: Jsme v nebezpečí!

Mezi Ruskem a Spojenými státy začala nová studená válka a je mnohem nebezpečnější než minulá, neboť země vstupují do přímé konfrontace, řekl profesor ruských studií Stephen Cohen na Fox News.

Stephen Cohen, americký politolog
10. dubna 2018 - 10:10

Zároveň vyzval k podpoře Trumpovy snahy k navázání spolupráce s Ruskem.

Fox: Dostane někdy prezident schvalovat použití drsných opatření proti Rusku?

Stephen Cohen, profesor ruských studií na New York University: Oni (demokraté) i nadále trvají na tom, aby uplatnil tvrdší linii, změnil pravidla hry, a přepsan zóna - to je válka.
 
Fox: Podle vašich slov jeho kritici říkají, že potřebuje zaujmout mnohem tvrdší pozici. Když to udělá, nestačí jim to. A, konec konců vy říkáte, že pokud zaujme takovou tvrdou pozici, povede to k určitým důsledkům.
 
Stephen Cohen: Pokud se chcete zeptat, jestli si myslím, že Trump dodržuje přísnější politiku vůči Rusku než Obama, porovnáme-li jejich přístupy, je zcela možné, že odpověď bude ano. Vyhostil více diplomatů, uložil nové sankce ...
 
Fox: Chtěl by vyhostit i demokraty, kdyby mohl.
 
Stephen Cohen: Ano, chtěl by. Ale problém je, že jsme s vámi ... Předpokládám, že máte rodinu.
 
Fox: Ano.
 
Stephen Cohen: ...jsme v nebezpečí. Já bych to nazval nejzávažnějším nebezpečím, pokud jde o Rusko od doby karibské krize. Začala nová studená válka a to není žertování. A je mnohem nebezpečnější než minulá. Jsme v přímé vojenské konfrontaci: Ukrajina, pobaltské státy a Sýrie.
 
Fox: Dodává zbraně na Ukrajinu, na rozdíl od Obamovy vlády.

Jedna jiskra stačí: NATO a Rusko riskují konfrontaci
 
Stephen Cohen: Ale zkuste přemýšlet. Jsem starší než vy, takže si to dobře pamatuji. Během svého života byl každý americký prezident, demokrat nebo republikán, pověřen vedením dialogu s vůdcem Ruska, zabránil vypuknutí války a zabránil vzniku jaderného konfliktu.
 
Fox: Udržovat vztah.
 
Stephen Cohen: Přesně tak. Mimochodem, tito tři prezidenti, kteří se v této věci nejvíce uspěli s uvolněním mezinárodního napětí byli republikáni. Jsou to Eisenhower, Nixon a Reagan. Pozice Trumpa byla vážně ohrožena kvůli Rusku. To je zřejmé.
 
Fox: Ano.
 
Stephen Cohen: Chce diskutovat s Putinem o mezinárodním terorismu a o novém závodě v oblasti jaderných zbraní. Pokud zavolá po telefonu a nabídne rozhovor, jeho kritici to nazývají zradou. Takže v tom není nic k smíchu. Jsme v nebezpečí - a proto se podíváme na prezidenta. Nehlasoval jsem pro Trumpa a nepodporuji některá jeho rozhodnutí, ale má pravdu, když hovoří o významu spolupráce s Ruskem. Každý Američan by měl podporovat sjeho pozici a neútočit na něj, protože se snaží spolupracovat, protože nás chrání před katastrofou.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews.com, foto: arch.)