Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Strana.ua: Zatímco Trump hovořil s Lavrovem, Ukrajina „čekala na chodbě“

Strana.ua: Zatímco Trump hovořil s Lavrovem, Ukrajina „čekala na chodbě“

Skutečnost, že Donald Trump jednal s Sergejem Lavrovem před setkáním s Pavlem Klimkinem, odborníci označují za alarmující skutečnost pro ukrajinskou diplomacii, napsal portál „strana.ua“.

Pavel Klimkin, ukrajinský ministr zahraničí
11.květen 2017 - 11:05

Ukrajina žije v rozpoložení jakési premanentí paranoie, že se o jejím osudu bude jednat bez ní. Svědčí to nejen o slabém sebevědomí, bez ohledu na silné řeči a proslovy, ale také o úpadku Ukrajiny v očích světa, což ostatně přiznávají sami Ukrajinci.

Bývalému zaměstnanci ukrajinského ministerstva zahraničí Olegu Vološinovi tato situace připomněla Mnichov 1938, kdy „Čechům navrhli sedět na chodbě, zatímco se velmoci dohodly o osudu jejich země“.

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Pavlo Klimkin se setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale podle „strana.ua“ Trump předtím uskutečnil setkání za zavřenými dveřmi s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.
 
Odborníci tvrdí, že to, že se americká administrativa nejprve setkala s Lavrovem, a pak Klimkinem, je alarmující signál pro ukrajinskou diplomacii.

Den vítězství na Ukrajině: Rvačky s radikály a zákaz svatojiřských stuh 

„Situace na Ukrajině je velmi znepokojující a stresující, Washington ukázal, že pro něj je přímý dialog s Moskvou nejen mnohem důležitější než s Ukrajinou, ale také ukázal, že jsou připraveni zapojit se do dialogu s Kremlem bez Ukrajiny. Třebaže obecný vzorec byl vždy: nehovořit o vyřešení situace na Donbasu bez diskuse s Ukrajinou.
 
Z pohledu předvedení, kdo je spojencem a kdo je soupeřem, měl být Klimkin, který se nachází ve Washingtonu, DC, nejdříve přijat Tillersonem, a teprve potom mělo dojít, s přihlédnutím k pozicím Ukrajiny, k setkání s Lavrovem. Třebaže byl Klimkin ve stejné budově ministerstva zahraničí, Tillerson vedl rozhovory s Lavrovem. Potom následoval rozhovor s Trumpem.

Mimoděk člověka napadne analogie, jak se v průběhu konference v Mnichově 1938 Čechům nabídlo sedět na chodbě, zatímco velmoci se dohodly o osudu jejich země. Vypovídá to úpadku respektu  vůči Ukrajině ve světě, kvůli zmatku, který se v zemi vytvořil,“ komentoval situaci bývalý mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničních věcí Oleg Vološin.

(kou, prvnizpravy.cz, strana.ua, foto: arch.)