Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Studená válka nekončí, Dánsko vybuduje velkou špionážní stanici

Studená válka nekončí, Dánsko vybuduje velkou špionážní stanici

Dánsko, v době zvýšeného napětí mezi západní vojenskou aliancí NATO a Moskvou, oznámilo plány na vybudování rozsáhlé špionážní stanice, která by měla zachytit ruskou komunikaci.

Claus Hjort Frederiksen, dánský ministr obrany
23. listopadu 2017 - 07:20

Lars Findsen, šéf Dánské obranné zpravodajské služby (FE), řekl, že země plánuje vybudovat téměř 280 metrů vysokou poslechovou věž u Ostermarie na dánském ostrově Bornholm. Věž, která je téměř tak velká jako Socha svobody, by údajně byla schopná zachytit rádiové signály v celém Baltském moři a v částech Ruska, kde kumulace ruských vojenských sil  vyvolalo velké obavy v regionu ovládaném NATO.

"Řekl bych, že tato iniciativa posílí schopnost Dánské bezpečnostní služby (FE) oznamovat ruské záměry vůči Dánsku, včetně ruských vojenských pohybů v dánském sousedství,“  řekl Findsen, šéf FE.

Dánsko bylo zakládajícím členem NATO v roce 1949 a nadnárodní transatlantická koalice měla brzy  celosvětový vliv a čelila zemím Varšavské smlouvy během studené války. Soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem skončilo s jeho zhroucením na počátku devadesátých let, ale nový boj mezi Washingtonem a Moskvou se objevil v 21. století .

Po bouřlivém desetiletí post-sovětské politiky,  Vladimir Putin poprvé převzal ruské premiérství v roce 1999 a od té doby působil jako předseda vlády nebo prezident. Jeho administrativa byla charakterizována důrazem na blokování pokusů Spojených států a NATO o zvýšení západního vlivu po celém světě a o snahu revitalizovat a rozšiřovat ruskou vojenskou moc v rámci svých hranic i mimo ně. Po obsazení bývalého ukrajinského území Krymu v roce 2014, přijalo  NATO militantnější postoj a Rusko a NATO se vrátilo ke studené válce a nebývale  rostou investice do zbraní.

Pobaltské státy - Lotyšsko, Litva a Estonsko - a Polsko se ocitly v první linii této nové studené války a byly chráněny nadnárodními bojovými skupinami poskytovanými státy NATO, včetně plánovaného rozmístění 200 dánských vojáků v příštím roce. Pobaltské státy si také stěžovaly na údajné kampaně týkající se dezinformace z Ruska a dánský ministr obrany Claus Hjort Frederiksen v červenci uvedl, že vojska budou brzy vyškolena  nejen k boji proti tankům a letadlům, ale také k "zastrašování a falešným pověrám".


Plánovaná špionážní věž, která by zaujímala strategickou pozici poblíž Baltského moře, by údajně nahradila vysílací a radarové zařízení postavené na konci čtyřicátých letech minulého století, které v padesátých letech převzaty bezpečnostní služby FE a uzavřely teprve před pěti lety, kdy to vypadalo, že končí studená válka. . Findsen však v sobotu oznámil dánskému deníku Politiken, že nyní je čas "znovu stanovit priority" dánské špionážní služby.

Starý objekt, který se nachází u městečku Dueodde, vzdálený méně než 10 kilometrů, byl od základu     přestavěn na výstavní středisko specializující se na studené války a výstavy druhé světové války. Bornholm byl překonán nacisty v roce 1940 a byl podroben sovětskému bombardování.  Sovětské jednotky se nakonec vylodily a přinutily nacisty k tomu, aby se vzdaly v květnu 1945. Sovětský svaz předal kontrolu nad ostrovem Dánska následující rok, ale stanovil, že další vojenské západní síly by tam nikdy neměly být umístěny.

(rp,prvnizpravy.cz,newsweek,foto:arch.)