Svátek má: Sáva

Zprávy

Velikost textu:

Studie ukázala, kolik Ukrajinců používá ruský jazyk

Studie ukázala, kolik Ukrajinců používá ruský jazyk

Ukrajinci v každodenním životě používají jak ruský, tak ukrajinský jazyk, ukázala studie TNS. Pro neznalé to bude překvapením, pro znalé jen potvrzení nesmyslnosti jazykového zákona prosazený nacionalisty.

Ilustrační foto
24. června 2019 - 10:10

Podle studie, stejný počet Ukrajinců v rodinném kruhu používá ruštinu i ukrajinštinu (po 49%). Což jen dokládá, jak jsou kyjevské "elity" odtržené od obyčejných občanů Ukrajiny.

V oblasti formální komunikace však převažuje ukrajinský jazyk, zejména v praxi (48% oproti 47%) a ve vzdělávacích institucích (53% oproti 30%).

Současně je ruský jazyk častěji používán v neformální komunikaci, zejména při setkání s přáteli (52% oproti 44%), stejně jako při komunikaci na internetu (56% oproti 36%).

Drtivá většina Ukrajinců (63%) však uvedla, že ukrajinský jazyk je sice pro ně rodný, ale to jim nebrání mluvit rusky. Většina respondentů zároveň hodnotila své znalosti těchto jazyků na úrovni „nadprůměrné“ (průměrné úroveň 7,4 bodů pro oba jazyky).


Kromě toho studie uvedla, že ukrajinština je častěji používána na západě a v centru země, stejně jako v malých městech, a ruština je hlavním jazykem na východě a na jihu, stejně jako ve velkých městech.

V dubnu Nejvyšší rada přijala kontroverzní zákon „o zajištění fungování ukrajinského jazyka jako státního jazyka."Rozumí se tím, že občané Ukrajiny jsou povinni používat národní jazyk téměř ve všech oblastech života. Toto ustanovení se vztahuje na státní orgány a sociální instituce, jako jsou vzdělávací instituce, nemocnice a podniky poskytující služby (například prodavač v obchodě nebo číšník v restauraci nesmí mluvit rusky).

Proti zákonu se však neohradilo jen Rusko, ale také zejména maďarská a polská menšina.

(kou, prvnizpravy.cz, tns-ua.com, foto: arch.)