Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

Šuchevyč: Za urážení Bandery bych dal Polákům po hubě!

Šuchevyč: Za urážení Bandery bych dal Polákům po hubě!

Nedávno byly ve Lvově napadeny dvě židovské organizace. Neznámý útočník zaútočil zápalnou bombou proti místní synagoze a ve stejný den se objevily na domě židovské komunity antisemitské nápisy.

Ze Šuchevyčfestu
8.červenec 2017 - 07:20

30. června neznámý útočník hodil zápalnou bombu na lvovskou synagogu a ve stejný den se na fasádě budovy židovské komunity objevily protižidovské nápisy jako „Zastavte židovskou rozpínavost“.

30.června se ve Lvově připomíná začátek okupace města německými vojsky v roce 1941 a následující protižidovské pogromy. Podle různých zdrojů bylo od obsazení až do 2. července zabito mezi 4 až 7 tisíci Židů.

Lvovská radnice odsoudila incident a nazval jej vandalstvím. Pokud by se incident nestal v době, kdy Ukrajinci slaví svátek Romana Josypovyče Šuchevyče, tak by to mohlo být opravdu normální výtržnictví, ale nikoli teď v době Šuchevyčfestu.  Festival na počest velitele Šuchevyče se koná od 30. června do 2. Července, tedy ve dny, kdy v roce 1941 byli ve Lvově při pogromu brutálně zavražděni tisíce lidí. Světový židovský kongres a Národní konference na podporu eurasijských Židů vyjádřila rozhořčení a požadovala, aby město Lvov zrušilo festival konaný na počest nacistického válečného zločince.

Přesto i v letošním roce proběhl od 30.června do 2.července Šuchevyčfest, podporovaný městskou správou na počest  jednoho z vůdců ukrajinských nacionalistů, Romana Josypovyče  Šuchevyče, který za války velel UPA  a jako velitel praporu „Nachtigall“ nosil uniformu německého Wehrmachtu.

Ukrajinská SBU se snažila ospravedlnit Šuchevyče, a dopadlo to naopak

Ředitel ukrajinského židovského výboru Eduard Dolinskij vidí přímou souvislost mezi antisemitskými incidenty z 30. června a „Šuchevyčfestem“.

„Útok je  logickým pokračováním tohoto hanebného festivalu na počest nacistického kolaboranta Romana Josypovyče Šuchevyče,“ řekl Dolinskij. Podle něj Světový židovský kongres a židovské organizace na Ukrajině opakovaně žádala vládu, aby zrušila oslavu ve Lvově, ale pokusy nebyly úspěšné. „Jsme velmi znepokojeni pokračujícím oslavování lidí, kteří se zapojili do holocaustu a etnických čistek,“ dodal Dolinskij.

Glorifikace ukrajinských nacionalistů je stále větším problémem pro ukrajinsko-polské vztahy. Ve středu byl polský velvyslanec povolán na ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí v souvislosti s prohlášením polského ministra zahraničí Witolda Waszczykowskeho, že Varšava je proti vstupu Ukrajiny do EU, pokud Kyjev „nezmění svůj postoj k některým historickým událostem.“ Ukrajinu hlávně rozdráždilo prohlášení polského ministra o tom, že „s Banderou se  Ukrajina nedostane do Evropy.“„Za taková slova o Banderovi bych dal Polákům po hubě,“ řekl nediplomaticky syn velitele UPA, nyní člen Nejvyšší rady, Jurij Šuchevyč.

Šuchevyč připouští, že spor s Poláky může v budoucnu vést k rozdělení ukrajinského území.

„Polsko vždy chtělo část našeho území. V roce 1667 polsko-ruská smlouva Andrusovo rozdělila ukrajinské území mezi Polsko-litevskou unii a Rusko. Země byla tehdy rozdělena podle řeky Dněpru. A potom dělení podle hraniční řeky Zbruče mezi Polsko a SSSR ve 20. letech minulého století, a víte, co se od té doby říká ve Varšavě? „Polsko nemůže být bez Lvova“. Oni i teď mohou jít a obsadit naše město a naše vláda bude dělat ústupky, bojí se všeho,“ zdůraznil Šuchevyč.

Jarosław Kaczyński, předseda strany Právo a spravedlnost (PiS) již dříve prohlásil,  že je přesvědčen o tom, že budoucnost polsko-ukrajinských vztahů bude záležet na výkladu  role UPA na Ukrajině a její historie.
 
 (rp,prvnizpravy.cz,tageszeitung, strana.ua, ria, foto:arch.)