Svátek má: Naděžda

Zprávy

Velikost textu:

Světová banka: Ukrajině bude trvat 50 let k dosažení úrovně Polska!

Světová banka: Ukrajině bude trvat 50 let k dosažení úrovně Polska!

Odborníci Světové banky vypočítali, jak dlouho bude zaostalá Ukrajina potřebovat, aby dohonila přední evropské země z hlediska příjmů a současně udržovala tempo vývoje.

Ilustrační foto
8. února 2019 - 10:10

„S aktuálním tempem růstu ekonomiky, který je ročně jen o něco více než 3%, bude Ukrajina potřebovat téměř sto let, aby dosáhla současné úrovně německých příjmů," uvedla RIA Novosti s odkazem na zprávu UNIAN. Ta citovala ze zprávy Světové banky o ekonomickém vývoji Ukrajiny.

Na úroveň Polska, při zachování současného tempa hospodářského rozvoje, se Ukrajina přiblíží přibližně za 50 let, uvádí se ve zprávě.


Německá ledová sprcha: Kyjev by neměl doufat v rychlé přistoupení k EU!


Ekonomové Světové banky vypočítali ukazatele založené na počtu let potřebných k překlenutí propasti mezi HDP na obyvatele mezi Ukrajinci a obyvateli uvedených zemí. Podle odborníků, bez strukturálních reforem, míra růstu zůstane „muzeální".


V lednu snížila Světová banka prognózu růstu HDP na Ukrajině v roce 2019 o 0,5 procentního bodu na 2,9% HDP.

Bez ohledu na realitu své země, předkládá většina kandidátů na prezidenta Ukrajiny, včetně Petro Porošenka, vizi vstupu Ukrajiny do Evropské unie zhruba na konci příštího desetiletí. Stejně tak se ignorují prohlášení evropských představitelů, kteří brzké členství Kyjeva v unii považují jen za zbožné přání. Na druhou stranu je faktem, že tato očekávání v Ukrajincích pomáhali vyvolat podporou státního převratu v roce 2014, tzv. euromajdanu.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)