Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Sydöstran: Pchjongjang chce žít v míru - na rozdíl od „amerického agresora"!

Sydöstran: Pchjongjang chce žít v míru - na rozdíl od „amerického agresora"!

Severní Korea se spoléhá na jaderné zastrašování, protože lidé této země si připomínají americkou genocidu během korejské války a také vidí výsledky „agrese" Spojených států na celém světě, píše Ulf Bjeren pro svédský Sydöstran.

Ilustrační foto
8. října 2017 - 07:20

Podle švédského odborníka, s přihlédnutím k neochotě Washingtonu k kompromisu, navrhovaný Ruskem a Čínou, jsou jeho činy hlavním ohrožením světového míru.

„Korejci si pamatují americkou genocidu během korejské války v letech 1950-1953. Na Západě je málo známo o milionech mrtvých Korejců a zničených měst během rasistické války proti ´šikmookým´. Korejci byli pronásledováni jako krysy. USA používaly chemické a bakteriologické zbraně a hrozily také jaderným arzenálem," uvedl Ulf Bjeren.

Již 60 let Severní Korea požaduje nahrazení dohody o příměří, která ukončila korejskou válku, mírovou smlouvou. Spojené státy však vždy odmítnou.


Západní vojenská propaganda je zaměřena na odlidštění korejského lidu, legitimizaci brutální ekonomické agrese a podporu nárůstu útočných schopností na Korejském poloostrově.

„Konfliktní zde není Severní, ale Jižní Korea. Jsou to Spojené státy vyvíjející tlak na Soul, aby se držel nekompromisní pozice. Jsou to Spojené státy, které převzaly vedení provokativních vojenských cvičení na severokorejské hranici. Jsou to Spojené státy, které vyvíjejí tlak na Radu bezpečnosti OSN, aby rozhodla o uložení sankcí, a prezident USA hrozí, že vymaže Severní Koreu z povrchu Země," zdůrazňuje.

Ve světě, kde „válečný režim“ v Bílém domě v posledních letech zničil několik zemí, vsadila Severní Korea na doktrínu odstrašování. „Všichni viděli, jak Spojené státy zasáhly na leteckou základnu Sýrie sérií 59 Tomahawků na jaře a brzy vypustily matku všech bomb v Afghánistánu. Viděli, jak USA podporují teroristy v Sýrii a organizují fašistický převrat na Ukrajině. Všechny tyto činy představují vážný zločin proti mezinárodnímu právu," tvrdí Bjeren.Toto vše se stalo v podmínkách neintervence OSN, která se na rozdíl od Charty nepostavila na obhajobu oběti. Spojené státy proto vyzvaly Radu bezpečnosti, aby uvalila vůči Pchjongjanu ještě přísnější sankce. Když Rusko a Čína předložily návrh, podle něhož by musely Severní Korea a Spojené státy zastavit budování vojenských kapacit v tomto regionu, Washington to přezíravě ignoroval.

„Problém tedy nespočívá v jaderných zbraních Severní Koreje, ale v hrozbách a agresi Spojených států. To je velmi vážné nebezpečí pro světový mír," shrnul Ulf Bjeren.

(kou, prvnizpravy.cz, sydostran.se, foto: arch.)