Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Sýrie v OSN Američanům: Kdo vám dovolil vpadnout do naší země?

Sýrie v OSN Američanům: Kdo vám dovolil vpadnout do naší země?

USA vedená koalice a jimi podporované ozbrojených síly „syrské opozice“ zastavily operace na osvobození Rakky a přenesly síly do Deir az-Zour, aby se zabránilo syrské armádě převzít kontrolu nad městem.

Bašár Jaafari, zástupce Sýrie v OSN
28. září 2017 - 11:05

Uvedl to stálý zástupce Sýrie při OSN Bašár Jaafari v Radě bezpečnosti.

„Syrské a ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Deir az-Zour bude očištěn od IS během týdne, naše armáda stála na okraji města Deir az-Zour, kde bylo eliminováno 850 členů IS, teroristé ustoupili a syrská armáda získala kontrolu nad městem a okolím,“ cituje Jaafariho portál eadaily.com. „Představte si, dámy a pánové, co se stalo dále. Američany vedená mezinárodní koalice přerušila operace v Rakce - pevnosti IS, a poslala tzv. Svobodnou syrskou armádu do Deir az-Zouru, který v té době již osvobozovali naši vojáci."

Podle něj „Američané nyní konkurují syrské armádě při osvobození Deir az-Zouru, místo aby bojovali s IS ve městě Rakka“. Kromě toho syrský zástupce upozornil na ruské letecké snímky  „ukazující, jak americkým silám odevzdávají formace IS své pozice bez boje“.


„Kdo dovolil, aby koaliční síly pronikly do mé země, a co dělají na naší syrské půdě? Jak to může být odůvodněno?“ prohlásil pobouřeně Jaafari, obvinil Washington z porušování syrské svrchovanosti a hrubého porušení mezinárodního práva. Upozornil na zveřejněné tajné dokumenty organizace WikiLeaks, podle nichž se Spojené státy od roku 2006 snaží svrhnout vládu syrského prezidenta Bašára Asada.

Jak Jaafari řekl, chování Američanů a jejich evropských spojenců v Sýrii je „v protikladu všem rezolucím“ Rady bezpečnosti týkající se Sýrie a boje proti terorismu. „Vláda USA si musí uvědomit, že jsme svrchovaný stát, přesně takovým, jakým jsou i oni. Nechceme bojovat se Spojenými státy, ale chceme změnit jejich zlou politiku vůči mé zemi,“ řekl. Rovněž vyzval k vytvoření podmínek pro návrat syrských uprchlíků do vlasti, a odstranění jednostranných sankcí proti Damašku.

Portál připomněl, že stálý představitel Ruské federace Vasilij Nebenzja den před zasedáním Rady bezpečnosti OSN upozornil na snahy zabránit ‚pronásledování a ničení militantů‘ mimo Deir az-Zour. Podle něj je to „v rozporu se oficiálně prohlašovaným cílem úplného zničení isilovské infekce na syrské půdě“. Vyzval partnery, aby neflirtovali s teroristy„a nedávali jim možnost zvednout hlavu". „Pouze prostřednictvím čestné spolupráce bez skryté agendy je možné eliminovat teroristické centrum," zdůraznil.


V téže době íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarifv projevu v nevládní organizaci „Asia Society“ v New Yorku vyjádřil názor, že priority USA v Sýrii se změnily, a nyní je pro Washington „důležitější, aby syrská vláda nepřevzala kontrolu nad hranici s Irákem, než porážka IS".

Provincie Deir az Zour, sousedící s Irákem, je místem ropných a plynových polí a důležitou oblastí pro syrskou ekonomiku.

(kou, prvnizpravy.cz, eadaily.com, foto: arch.)