Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

SZ: Svět kráčí vpřed do minulosti k ničivé válce!

SZ: Svět kráčí vpřed do minulosti k ničivé válce!

Ve světové politické aréně došlo k trendu návratu k „nacionalistické minulosti", napsal Süddeutsche Zeitung.

Ilustrační foto
9. ledna 2018 - 11:04

V této turbulentní době mnoho lidí hledá v hlubinách věků ztracený pocit bezpečí a ve svém důsledku se dostávají pod vliv populistů. Tento stav může vést k ničivé válce, varuje autor článku.

V současné politické aréně je motto „vpřed do minulosti" populární, uvedl Süddeutsche Zeitung. V Anglii se zdá, že předsedkyně vlády Theresa Mayová s jejím brexitem a „globální Británií" usiluje o obnovení britské říše. Nová hlava Bílého domu, Donald Trump, vrátil Spojené státy do období na přelomu devatenáctého a dvacátého století, kdy byl politický, ekonomický a společenský život země určen výrazným individualismem.

Hlavním cílem ruského prezidenta Vladimira Putina, který se považuje za správce Matky Rusi, je sbírka ruských zemí, tedy protiklad rozpadu sovětského impéria, pokračuje publikace. Na druhou stranu „turecký autokrat" Recep Tayyip Erdogan sní o oživení Osmanské říše. Podle ústavných změn v Polsku lze soudit, že země pod vlivem předsedy vládnoucí strany Jaroslawa Kaczynského směřuje k národní konzervativní autokracii. Maďarský premiér Viktor Orbán se také snaží obnovit pozici svého státu v minulosti, napsal autor článku.
 
Dokonce i západní evropské demokracie, například ve Francii, Itálii, Nizozemsku a Německu nejsou zcela imunní vůči národně populistickým sloganům, uvedla publikace. Například v Rakousku se ultrapravicová strana dostala k moci, poukázal Süddeutsche Zeitung.


Žijeme v období politického, ekonomického a sociálního obratu, tvrdí autor. Globalizace, rozvoj digitálních technologií a zničení životního prostředí vyvolávají poplach u lidí i národů. A věří, že budou schopni najít uklidňující pohodlí v „nacionalistické minulosti".

Lidé „tančí na melodii tribunů lidu", kteří jim dávají falešný pocit bezpečí, namísto solidarity a spolupráce s jinými národy k řešení problémů našeho světa. Současný stav věcí tak ale může vést k ničivé válce, upozorňuje autor v závěru.

Pozoruhodné ovšem je, že Süddeutsche Zeitung zcela obchází, když už tedy popisuje nebezpečí nacionalismu - jeho nejvypjatější podobu blízkou nacismu - a to Ukrajinu, kde se de facto provádí pod dohledem EU legalizovaná etnická čistka.Je rovněž skutečností (a v tom lze celkově dát autorovi zapravdu), že nacionalismus nikdy nevedl k ničemu dobrému, naopak. Pak je namístě otázka, proč jsou lidé vyděšeni realitou natolik, že slyší na píšťaly populistů? Co dělaly a dělají elity velkých demokracií pro své obyvatele, aby se cítili v bezpečí a solidárně uvažovali o ostatních národech? Arogantním přehlížením potřeb "malých" a někdy i "velkých" zejména v ekonomické a sociální rovině si právě euroelity zadělaly na rostoucí nacionalismus v Evropě. V neposlední řadě je to i jakási výběrová starost euroelit o potřeby například - hodného režimu v Madridu na úkor katalánské populace (ty samé elity se před časem rozčilovaly nad zlým režimem v Bělehradě, aby se chápavě vzaly za "spravedlivou" věc Albánců v Kosově). 

Nacionalismus je důsledek špatně nasměrovaného protestu právě proti systémové politice euroelit, pro které jsou lidé jen třísky v jejich velkém byznysu. Nacionalismus to jen trochu komplikuje, ale systém nemění. Systémové změny jsou mimo zájmy nacionalistických pištců, jakkoliv se tak tváří a ohlupují lidi. A ano, potom je vypjatý nacionalismus opravdu nebezpečím. Ale ani Süddeutsche Zeitung očividně nehodlá překročit svůj stín a poukázat na to, že je třeba změnit systém kapitalismu.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: arch.)