Svátek má: Vlastimil

Zprávy

Velikost textu:

SZ: USA ozbrojovaly syrské rebely přes Německo, tajně před Berlínem!

SZ: USA ozbrojovaly syrské rebely přes Německo, tajně před Berlínem!

Američané dodávali zbraně syrským rebelům přes Německo bez dohody s Berlínem, napsaly Süddeutsche Zeitung.

Základna USA v Ramsteinu v Německu
16.září 2017 - 07:00

K tomu použili základnu Ramstein v Německu. Současně USA zakoupily ruské útočné pušky a střelivo, aby zakryly své stopy.

Američané dodávali zbraně syrským povstalcům prostřednictvím letecké základny Ramstein, která se nachází v Německu, napsaly Süddeutsche Zeitung. Zároveň však USA nedostaly příslušné povolení od německých úřadů. Novináři z německého vydání spolu s projektem vyšetřování korupce a organizovaného zločinu, jakož i s balkánskou sítí Investigative Reporting objasnili okolnosti tohoto případu.

Soukromí dodavatelé americké armády utratili stovky milionů dolarů na nákup zbraní na Balkáně a ve východní Evropě. Navíc byly kulomety a střelivo ruské výroby, což umožnilo skrýt vojenskou pomoc CIA, protože takových zbraní je v Sýrii hromada, vysvětluje publikace. Navíc byli povstalci schopni ovládat kalašnikovy.

Novinářům se podařilo sledovat dodavatelské trasy. Vycházely z továren v Srbsku, Bosně, České republice a Kazachstánu do Turecka a Jordánska, kde mají Spojené státy a její spojenci velitelská střediska. Do regionu se „delikátní náklad" dostal přes přístavy v Rumunsku a Bulharska nebo rozsáhlé letecké základny Ramstein v Německu.

Německé úřady tvrdí, že nevěděly, co se děje, pokračuje publikace. Podle zákona o kontrole zbraní byli Američané povinni požadovat od Berlína povolení k přepravě zbraní přes Německo. Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že se o to Američané ani nepokusili. Nicméně Spojené státy tvrdí, že německé orgány informovaly.

Každopádně Berlín mohl a měl vědět o dodávkách, neboť již v prosinci 2015 srbské noviny „Večernje Novosti“ hlásily, že Američané dopravními letadly dopravují do Ramsteinu zbraně a střelivo, které pak chtějí dodat do Sýrie.


Ačkoli se letecká základna nachází na území Německa, bez souhlasu Američanů ji nemůžou němečtí poslanci a politici navštívit, poznamenal Süddeutsche Zeitung. Ale svědectví o tom, že docházelo k protiprávním činnostem, se objevily již dříve. Existují informace, podle kterých byl podezřelý z teroristické činnosti přepraven za Ramsteinu. Tento opěrný bod využili Američané k vypuštění bojových dronů, připomíná publikace.

Zároveň německé úřady tvrdí, že se to dozvěděly z tisku. Jeden e-mail, který se dostal do rukou novinářů, ale vrhá stín pochybností na verzi Berlína. Ředitelství zvláštních sil amerického ministerstva obrany, které je zodpovědné za opatření zbraní, uvádí svým dodavatelům, že již nepožadují povolení k tranzitu. „Německo se k těmto žádostem velmi stavělo velmi dobře“, hovoří se v dopisu datovaném koncem roku 2016. „Kde se tedy berou takové vývody, když žádosti ze strany Američanů nedorazily k německým orgánům?“ je zmatena publikace.


Generální ředitelství zvláštních sil amerického ministerstva obrany popírá, že by přepravovalo zbraně pro syrské povstalce prostřednictvím Ramsteinu. Nicméně připouští, že zbraně z východní Evropy se opravdu dovezly, ale trvá na tom, že tyto dodávky jsou prováděny výhradně za účelem „podpory amerického programu školení a tréningu, stejně jako bezpečnostní spolupráce“.

Pokud Američané poskytli německým orgánům nepravdivé informace, mělo by to mít teoreticky vážné důsledky, zdůraznila publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: arch.)