Svátek má: Monika

Zprávy

Velikost textu:

Szijjártó: Střední Evropa si nechce odskákat napětí Západu a Východu!

Szijjártó: Střední Evropa si nechce odskákat napětí Západu a Východu!

Západoevropské země se chovají pokrytecky, na jedné straně kritizují Ruskou federaci a na druhé straně pokračují s ní ve mnohailiardovém byznysnu.

Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí
2. února 2019 - 06:20

Střední Evropa se za této situace zajímá o pragmatickou spolupráci a nechce být „poraženým", řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

„Bezpečnostní zájmy Střední Evropy spočívají v pragmatické spolupráci Západu a Východu, která je pozitivní z hlediska našeho regionu. Všechno, co podkopává takovou pragmatickou interakci, nám nepomáhá," řekl novinářům v Bukurešti, kde se konají neformální rozhovory ministrů zahraničních věcí EU.

Podle něj historie vždy ukázala, že když nastalo napětí mezi Západem a Východem, tak si odskákala Střední Evropa.

Sky: Maďarsko má po krk „pokrytectví" EU ve vztazích s Ruskem!


„Vidíme, že západoevropské země kritizují Ruskou federaci, ale zároveň jejich společnosti dělají obrovské obchody s ruskými společnostmi za miliardy eur. Podívejte se na investice do energetiky, nákupu plynu, podívejte se na výstavbu plynovodu mezi Ruskem a Německem, podívejte se na (francouzského prezidenta) Macrona, který navštívil Petrohradské ekonomické fórum, to znamená, že v tomto ohledu vidíte pokrytectví, a my ve střední Evropě nechceme být „poraženými, lůzry", kteří si odskáčou toto pokrytectví Západu," citovala maďarského ministra RIA Novosti.

Vyjádřil rovněž naději, že budoucí vztahy mezi Ruskou federací a Spojenými státy budou postaveny na vzájemném respektu. „My, nevelké země, dokážeme jen držet palce této spolupráci, můžeme jen doufat," dodal.


Maďarský ministr zahraničních věcí již dříve uvedl, že považuje obvinění Evropské unie vůči Budapešti o přílišném sbližování s Ruskem za neopodstatněné. Podle něj má Brusel mnohem užší vztahy s Moskvou, ale „jediný rozdíl spočívá v tom, že se pokoušejí skrývat velký byznys pod povrchními hádkami".

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)