Svátek má: Nina

Zprávy

Velikost textu:

Tagesspiegel: Trump „nepříjemně překvapil" Kreml plány v Sýrii

Tagesspiegel: Trump „nepříjemně překvapil" Kreml plány v Sýrii

Washington hodlá přijmout „aktivnější roli" v konfliktu v Sýrii, včetně použití pozemních vojsk, jakož i vytvoření „chráněné zóny" pro uprchlíky, prohlásil americký prezident řekl Donald Trump.

Donald Trump, prezident USA
30.leden 2017 - 20:01

Podle Der Tagesspiegelu bylo prohlášení pro Kreml „nepříjemným překvapením", neboť považuje Sýrii za svoji „zónu vlivu".

Prezident Donald Trump má v úmyslu „aktivněji zasáhnout do konfliktu v Sýrii", napsaly novinářky Ulrike Schaefferová a Susanne Güstenová v Tagesspiegelu. Řeč jde o vytvoření „chráněné oblasti", jakož i případně o účasti amerických pozemních vojsk proti IS, a to navzdory skutečnosti, že dříve Trump prohlásil, že Amerika zůstane daleko od mezinárodního konfliktu. Takže nové plány Washingtonu by mohly mít významné důsledky pro syrský konflikt.

Téměř neuvěřitelné – Trump: USA nebudou „svrhávat režimy" jiných zemí!

Jak řekl Trump v jednom rozhovoru, má v plánu vytvořit „chráněnou zónu" pro uprchlíky, aniž by upřesnil podrobnosti. Uvádí se, že ministerstva zahraničních věcí a obrany Spojených států mají připravit zprávu na toto téma v blízké budoucnosti. Rovněž se stalo známo, že Bílý dům připravuje plán pro „rozhodnější boj proti IS", který nevylučuje umístění amerického dělostřelectva a vojenských helikoptér v Sýrii. Kromě toho se speciální jednotky mohou přímo podílet na útoku na centrálu IS v Rakce.

Ruský prezident Vladimir Putin byl „nemile překvapen" Trumpovými plány, tvrdí autorky. Nový americký prezident chce zlepšit vztahy s Moskvou, ale neinformoval o svých plánech ruskou vládu, která považuje Sýrii za „svoji oblast vlivu", poznamenaly Schaefferová a Güstenová.

 

Prvni reakce Moskvy byla zdrženlivá: podle slov Kremlu „je důležité zvážit všechny možné důsledky". Rovněž Ankara reagoval na Trumpovy plány zdrženlivě, ačkoliv se prezident Erdogan obává, že USA budou podporovat Kurdy v Sýrii. Zároveň však vytvoření „chráněné oblasti" neznamená konec konfliktu, dodaly autorky Der Tagesspiegelu.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesspiegel.de, foto: arch.)