Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Tagesspiegel: US armáda v Evropě „neví“ koho má tady zastrašovat

Tagesspiegel: US armáda v Evropě „neví“ koho má tady zastrašovat

Přítomnost americké armády v Evropě má mít odstrašující účinek vůči „ potenciálním nepřátelům a prokázat věrnost spojeneckým zemím východní Evropy, píše Der Tagesspiegel.

Americké tanky v Polsku
2. října 2017 - 06:20
 
Po anexi Krymu Ruskem v roce 2014 se východoevropské země obávají, že „příští cílem agrese bude Polsko a pobaltské země,“ píše Sebastian Leber  v Der Tagesspiegel. USA na to reagovaly operací "Atlantic Determination", kdy se NATO posunulo k hranicím Ruska, a v případě Spojených států jde o  nasazení brigády z Fort Riley v Kansasu.

Brigáda se skládá z 3300 vojáků, 87 tanků, 150 obrněných vozidel. Nasazení trvalo 40 dní a bylo zapotřebí dalších 10 dní, aby se dostala do bojové připravenosti. Nasazení vojsk probíhá v rámci "časového harmonogramu", kdy nasazená brigáda se po 9 měsících vrací zpět do USA a je vystřídána další brigádou.

"Tyto manévry nejsou přímou reakcí na ruské cvičení Západ 2017. Příprava na nasazení brigády započala již v loňském roce, "zdůrazňuje Sebastian Leber .


Podle jednoho z vojáků brigády polského původu Barteka Charnika, před příchodem brigády do Polska měli američtí vojáci  „zkreslený obraz o východoevropských zemích, a to zejména kvůli filmu Borat, ale rychle si uvědomili, že východní Evropa není tak provinční a nerozvinutá, jak bylo ukázáno ve filmu".  

V Německu operace Atlantic Determination byla kritizována předsedkyní Die Linke Sahrou Wagenknechtovou, předsedou AfD Aleksandra Gaulandem a předsedou braniborské vlády Dietmarem Woidkem. Podle Voidkeho mohou „cvičení bránit znovuobnovení dialogu s Ruskem".
 
Současnému nasazení vojsk předcházela cvičení, k nimž došlo v roce 2014 v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku a Bulharsku. Cvičení se budou konat v zemích, které se "bojí ruské agrese" a jsou považovány za "loajální k atlantické alianci".  1380 vojáků bude přesunuto do Německa, 270 do Rumunska, 210 do Bulharska a 60 do Maďarska, dalších 1260 vojáků zůstane v Polsku.
 
Navzdory skutečnosti, že posláním brigády je vyvolat  "odstrašující efekt", není řečeno, komu je tento signál určen. Plukovník z odcházející US brigády Michael Simmering a jeho kolega Stanislav Chosnek mluvili na tiskové konferenci o spolupráci, připravenosti a „odstrašení potenciálních nepřátel,“ nikdy ale nepoužili slova  „Rusko“ nebo „Putin“.

 
V létě roku 2018 se americká brigáda vrátí domů a její místo přijede jiná. Zásada rotace má mnoho důvodů: na jedné straně umožňuje rychlé nasazení velkých vojenských jednotek, na druhé straně to  není „dlouhodobé nasazení bojových jednotek,“ podle dohody z roku 1997 mezi NATO a Ruskem.

"Vzhledem k tomu, že každá brigáda je nahrazena po devíti měsících  jinou brigádou, tak  rozmístění vojsk není považováno za dlouhodobé," shrnuje Sebastian Leber.
 
(rp,prvnizpravy.cz,tagesspiegel, foto:arch.)