Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Tagesspiegel: Zrušení INF ohrožuje Německo novými jadernými závody!

Tagesspiegel: Zrušení INF ohrožuje Německo novými jadernými závody!

Hlava Bílého domu, Donald Trump se chlubí americkou vojenskou mocí, plánuje hromadění zbraní a tím „vyčerpává nervy svých spojenců v NATO", napsal Der Tagesspiegel.

Ilustrační foto
31. ledna 2019 - 10:10

A jeho plány na zrušení Smlouvy o odstranění střel středního a krátkého doletu (INF) mohou vést k novým jaderným závodům v Německu, což vyvolává vážné obavy.

„Co se stalo s naším světem?" ptá se Hans Monath, novinář s Der Tagesspiegel. Před pouhými deseti lety mluvil bývalý americký prezident Barack Obama o potřebě jaderného odzbrojení a iniciativě Global Zero. Nyní se však jeho nástupce Donald Trump chystá zrušit nejdůležitější smlouvu o odstranění střel středního a krátkého doletu, která již téměř třicet let zajišťuje bezpečnost v Evropě. Existují obavy, že Německo čekají nové jaderné závody, uvedl deník.

Němečtí diplomaté mohli trvat na tom, aby Spojené státy poskytly Rusku 60 dní k nezávislému vyšetření nových pozemních raket 9M729. Musí potvrdit nebo vyvrátit tvrzení Američanů, že  rádius těchto zbraní přesahuje 2500 kilometrů. Pokud by byla obvinění potvrzena, musely by být zničeno, vysvětlil Monath. Ale je nepravděpodobné, že Moskva splní požadavky Trumpa (Rusko nejen razantně odmítlo ultimátum USA, ale také poukázalo, že uvedená raketa splňuje požadavky kladené smlouvou INF, zatímco Washington nepředložil žádné důkazy o opaku - pozn. red.)

 
Hlava samotného Bílého domu se chlubí vojenskou silou Spojených států, což je vážné nebezpečí, chystá se zbudovat další zbraně a to vše „vyčerpává nervy jejich spojenců v NATO", kteří jsou závislí na ochraně americké armády. Německý ministr zahraničí Heiko Maas se zapojil do jakési „krizové diplomacie", aby zachránil smlouvu a vyřešil konflikt mezi Moskvou a Washingtonem, ale jeho pokusy nedosáhly téměř žádných výsledků.
 
Faktem je, že za posledních 10 let se kromě Ruska a Spojených států také objevilo mnoho dalších zemí, jako je Čína, Indie a Pákistán, které mají pozemní křídlaté rakety. Nejsou však zahrnuty do smlouvy a je nepravděpodobné, že by se dohodly, že se budou vázat jakýmikoli závazky. Je tedy správné, že se Berlín pokouší najít alternativu ke smlouvě INF, ale nelze počítat s rychlými výsledky, uzavřel Monath.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesspiegel.de, foto: arch.)