Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Tageszeitung: Kvůli mrazům se může opakovat „plynová krize“ 2009!

Tageszeitung: Kvůli mrazům se může opakovat „plynová krize“ 2009!

Studená zima vedla ke zdvojnásobení spotřeby tranzitního ruského plynu na Ukrajině, což s sebou nese riziko zastavení dodávek paliva a v důsledku toho vyčerpání zásob na 70 dní, uvedl Die Tageszeitung.

Ilustrační foto
12.leden 2017 - 22:02

Je tedy možné opakování „plynové krize" roku 2009, kdy nedostatek plynu ovlivnil nejen Ukrajinci, ale i na občany EU, poznamenaly temně noviny.

Vzhledem k současným mrazům se Ukrajina obává, že to nebude mít na konci zimy dostatek plynu v rezervách, napsal Bernhard Clasen novinář Die Tageszeitungu. Není vyloučeno opakování „plynového konfliktu" z roku 2009, kdy chyběl nakonec plyn i v dalších evropských zemích.

Miller: Gazprom může zastavit dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy

V minulém týdnu Ukrajina zvýšila spotřeba plynu až o 100 milionů metrů krychlových za den, což je dvojnásobek normální spotřeby. Zásob je stále dost, nicméně, plynovodní systém vyžaduje minimálně 4 miliard krychlových metrů plynu pro udržení tlaku. V případě, že zima bude pokračovat, mohly by se rezervy vyčerpat do 70 dnů, zdůrazňuje Clasen. V této souvislosti šéf Gazpromu Alexej Miller varoval Ukrajinu před nadměrnou spotřebou plynu (spíše šlo o varování před „neoprávněným“ odběrem plynu – pozn.red.) již v prosinci. V takovém případě bude přeprava zemního plynu přes ukrajinské potrubí okamžitě ukončena, a bude mít dopad na Evropu, řekl Miller.
 
„Vyčítky" nejsou ničím novým ze strany Ruska: v roce 2009 Rusko krátce přerušilo dodávky přes Ukrajinu, když nelegálně odebíralo tranzitní plyn. V Kyjevě obvinění popřeli jako „záminku pro snížení tranzitu ruského plynu na Západ", za který Ukrajina získává ročně 2 miliardy dolarů. Podle Clasena je pravděpodobnost, že vypukne další „plynové krize" je stále malá, neboť je nepravděpodobné, že by současné teploty trvaly až do března. Navíc ukrajinská energetická společnost Naftogaz získala úvěr od Deutsche Bank a Citi Bank, aby mohla v nouzové situaci koupit plyn. V budoucnosti Ukrajina má rovněž v úmyslu získávat více plynu z Evropy. Tam se sice opět dostává z Ruska, ale vnitřní obchod EU dělá dodávky pro Ukrajinu „mnohem bezpečnější".

 
Ovšem nehledě na plány kyjevská vlády ušetřit energii, zájem Ukrajiny v tomto ohledu malý, poukazuje německý deník. Například v prosinci poslanci Kyjevské městské rady přiznali, že město prakticky nerealizovalo svůj ambiciózní plán na úsporu energie pro rok 2016. „Většina z rozpočtu byla vynaložena na semináře a projekty, spíše než na úsporná opatření," shrnuje autor Die Tageszeitung.

(kou, prvnizpravy.cz, taz.de, foto: arch.)