Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Telegraph: Ať Macron nepoučuje Brity, jak řídit demokratickou zemi!

Telegraph: Ať Macron nepoučuje Brity, jak řídit demokratickou zemi!

Ne poprvé se francouzský prezident Emmanuel Macron vměšuje do vnitřních záležitostí Spojeného království, podrážděně reagoval The Daily Tepegraph na jeho nedávné výroky k brexitu a referendu.

Emmanuel Macron Brity nepotěšil
20. ledna 2019 - 07:20

Podle publikace francouzský vůdce, který se dosud nedokázal spojit se svými občany, by neměl Brity poučovat, jak by měla fungovat dobrá demokracie. Ke každému prohlášení Macronovy věty list připojil svoji jedovatou poznámku.

Emmanuel Macron, prezident Francie: "Řeknu vám, co očekávám (po hlasování o brexitu ..."
 
Francouzský prezident se vměšoval do vnitřních záležitostí Velké Británie a ne poprvé. Ve svém posledním projevu kritizoval debaty, které předcházely hlasování o brexitu.
 
Emmanuel Macron: „Hodně štěstí zástupcům této země, kteří musí realizovat neexistující záležitost a vysvětlit lidem: hlasovali jste o té otázce, o níž jsme vám lhali.“
 
Bylo to jasné poselství pro domácí publikum: pro gilets jaunes neboli „žluté vesty". Ty vyzývají k radikálním změnám ve Francii na překvapivě obrovský seznam problémů: od spravedlivějšího zdanění k lepším veřejným službám a zvyšování kupní síly.
 
Protestující: „Všichni politici dostávají velké částky peněz, ale pro lidi nic nezůstává.“
 
Macron podcenil vzpouru nižší a střední třídy. Po jeho volbě v květnu roku 2017 se jeho popularita prudce snížila ze 65% na zhruba 20%. Nyní je nejnepopulárnějším prezidentem v historii Francie.

Le Figaro: Tři scénáře brexitu podle Macrona

 
Mnoho lidí ve Velké Británii by souhlasilo s tím, že obtížím při opuštění EU nebyla věnována náležitá pozornost. Je však nesmírně nepříjemné poslouchat pokyny vůdce, který byl zvolen díky slibu modernizovat zastupitelskou demokracii širokých mas, zatímco on sám se vrací k postavení monarchy, uvedl list.
 
„Žluté vesty" prokázaly nedostatek demokracie v samém srdci francouzského prezidentského systému, když se prezident nedostal styku s místními politiky a lidmi.
 
EEmmanule Macron: „Hotely, kavárny, restaurace. Můžu přejít tuto ulici a najít si práci.“
 
To vše také ukazuje slabost parlamentu, který se často podobá místu, kde se automaticky prosazuje vůle prezidenta.

 
Macron zpozdile opustil svůj piedestal, aby uspořádal místní debatu o demokratické budoucnosti Francie.
 
Emmanuel Macron: „Ale v dobách, ve kterých žijeme, to hodně vypovídá tom, do čeho se mohou zvrtnou referenda, na kterých se zdá být něco dobrého.“
 
Není pochyb o tom, že je to otázka soukromého názoru, ale to nedává prezidentovi žádný důvod, proč Británii poučovat, jak by měla spravovat dobrou demokracii, uzavřel Telegraph.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)