Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

Telegraph: Macron je pro EU větší riziko, než Brexit!

Telegraph: Macron je pro EU větší riziko, než Brexit!

„Emmanuel Macron je nyní pro Evropskou unii nebezpečnější, než Brexit," píše britský denník The Daily Telegraph.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
7. března 2019 - 10:15

Evropský francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém článku publikovaném v mnoha novinách na celém kontinentu vyložil své vidění budoucnosti EU, v němž se ještě více prohlubují rozdíly mezi západními a východními zeměmi bloku, konstatoval deník.

Macron, stejně jako předtím, napadl Brexit a „lži" jeho příznivců, ale skutečným cílem se stalo Spojené království a východoevropské země, které vstoupily do EU v roce 2004, uvedly britské noviny. Výzva francouzského prezidenta k „evropské renesanci" je „vyhlášením války" přistoupivším  zemím a výzvou k vytvoření elitní skupiny bohatších západních států v eurozóně, v jejímž čele bude střídavě Paříž a Berlín, napsal The Daily Telegraph.

Hrozba, kterou Brexit předložil EU, byla již dávno neutralizována pečlivě vytvořenou jednotou 27 evropských zemí a bolestnými jednáními o „rozvodu". Nyní Macron strhl závěs ze starých problémů a vyzval k vytvoření vícerychlostní Evropy ve snaze odvrátit pozornost od protestů „žlutých vest" ve Francii. Zároveň se sám představil jako šampión nové reformované EU, vedené Francií a existující pro Francii, tvrdě poukázaly britské noviny.

V květnových volbách do Evropského parlamentu se již bojuje o duši Evropy mezi proevropskými a nacionalistickými silami. Nyní Macron přililil olej do ohně. Ve svém výsledku riskuje, že vyvolá násilný odpor zemí, které odmítají jeho evropskou volbu nebo myšlenku „druhořadého“ členství v EU. Návrhy francouzského vůdce na rozvoj Evropy v různých rychlostech a vytvoření „soustředných kruhů" jsou v Polsku, Maďarsku a v České republice vnímány jako snaha o posunutí těchto zemí v EU na nižší úroveň.

Podle Macrona by jádro EU mělo být vytvořeno bohatšími západními zeměmi, které usilují o bližší integraci. Budou nejvlivnější - v neposlední řadě tím, že přispějí k financování rozpočtu EU. Okolo této elitní skupiny by se měly nacházet takové země, které nejsou v eurozóně, jako je Dánsko, stejně jako méně rozvinuté a ne tak bohaté země východní Evropy, které nemusí sdílet "evropské hodnoty" Bruselu.


Podle Macrona bude moci Spojené království zaujmout oprávněné místo ve třetím vnějším okruhu zemí mimo EU, ale bude udržovat úzké vztahy s Bruselem. Avšak myšlenka Evropy různých rychlostí je v rozporu s postojem nových východních členských států EU, které považují tento přístup za hrubě ignorování myšlenky unie rovných.

Britské noviny připomněly, že rozhodnutí v EU jsou činěna na základě konsensu mezi všemi zeměmi EU. Současně se vyvíjí velké úsilí, aby se zabránilo veřejné porážky jednotlivých zemí. Nicméně na to Macron zapomněl. Podle jeho názoru mohou být některé státy EU „více rovnější" než jiné a Francie spolu s Německem by měla být první mezi rovnými.

Jeho požadavky na zavedení povinných kvót přijímání migrantů pro Polsko, Českou republiku a Maďarsko nebo jejich vyloučení ze schengenského prostoru jsou extrémně kontroverzní. Ztráta Schengenské dohody nezabrání Polákům, Čechům a Maďarům uplatnit jejich právo na volný pohyb, ale obnovení hraničních kontrol v rámci schengenského prostoru EU bude silným symbolickým signálem pro země, které již bijí na poplach.

Jak je uvedeno v článku, může být pro Macrona výhodné, aby se objevil jako spasitel Evropy, zejména na pozadí vnitřních problémů ve Francii. Mezitím reálně snížil své proevropské impulsy, tvrdí publikace. Takže francouzský vůdce již nezmínil otázku reformy eurozóny a jmenování ministra financí EU.

Možná má Macron pravdu, když říká, že „zazmrzlá Evropa" bude odsouzena ke zpomalení vývoje, připustil autor článku. Jeho výzva k evropskému oživení však hrozí prohloubením rozdílů v Evropské unii a v předvečer květnových voleb se bude hrát v rukou euroskeptiků v celé Evropě.

Pokud se v důsledku toho začnou tradiční strany v Evropském parlamentu rozpadat, může to vést k „zastavení bruselského stroje s chaotickými důsledky pro blok", varoval The Daily Telegraph.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)