Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Telegraph: V případě blackoutu anarchie zachvátí Británii za pár dní!

Telegraph: V případě blackoutu anarchie zachvátí Británii za pár dní!

V případě rozsáhlých výpadků proudu způsobených počítačovými útoky nebo přírodními katastrofami, se moderní město stane neobyvatelné za pár dní, napsal The Daily Telegraph.

Ilustrační foto
20. března 2018 - 04:20

Podle britských expertů anarchie zachvátí zemi, jakmile lidé snědí potraviny ze svých chladniček - a za nepřítomnosti elektřiny to bude trvat jen málo času.

Jedná se však zjevně o ideologické strašení před "ruským hackerským útokem" na britskou energetickou síť na pozadí obvinění Ruska z otravy Skripala. S tvrzením, že Rusko plánuje napadnout důležitou infrastrukturu země před nedávnem vystoupil ministr obrany Gavin Williamson, který sklidil kritiku nejen od britské tajné služby, že "vyvolává paniku", a také výsměch z ruské strany. Nicméně tisk se této katastrofické představy urputně drží. Tím samozřejmě není třeba zlehčovat možné výpadky v případě přírodních sil.

Bezpečnostní experti varují, že v případě, že bude britský energetický systém vystaven kybernetickému útoku nebo selže v důsledku sluneční bouře, město ve Velké Británii za několik dní stane neobyvatelné a anarchie v zemi se rozšíří při nedostatku čtyř základnícjh potřeb, uvedl The Daily Telegraph.

Moderní život je tak závislý na elektřině, že jeho dlouhodobá absence rychle vést k nedostatku vody, paliv, bankovního systému, dopravy a komunikačních linek, který uvrhne zemi zpět do doby kamenné, poukazuje britský deník. Varování přišlo několik týdnů po oznámení ministra obrany Spojeného království, že Rusko špioní energetickou infrastrukturu Spojeného království a může způsobit „tisíce a tisíce“ mrtvých, odříznutím zdroje energie pro danou zemi.

Energetici a bezpečnostní experti tvrdí, kybernetický útok je jedním z mnoha nebezpečí, která mohou způsobit výpadky na několik dní, týdnů nebo déle na velkém teritoriu země nebo dokonce na kontinentu. Podle výzkumníka Centra pro studium existenčních rizik na Cambridge University Juliuse Weitzderfa je toto riziko „pro Spojené království velmi reálné", ale to je ignorováno. Mezitím tento scénář může být zhmotněn kdykoli, a to i zítra, tvrdí vědec.

Britské tajné služby obvinily ministra obrany z vyvolávání paniky!

„Mnoho lidí, včetně vlády, naprosto nereprezentuje to, co pro nás bude znamenat ztrátu elektřiny, a to i na sedm dní," varuje Weizdorf. Předchozí studie bezpečnostních služeb ve Velké Británii ukázala, že chybějící dostatek jídla stačí, aby se země ponořila do anarchie, protože pak vypukne rabování. Veřejné služby budou narušeny, jakmile lidé snědí vše, co mají v ledničkách a bufetech, zdůrazňuje vědec.

Kromě počítačových útoků, jsou rizikem výpadků energií hrozby, jako jsou extrémní povětrnostní podmínky, elektromagnetický impulz detonace jaderné hlavice v atmosféře a teroristickí útoky na klíčové rozvodny nebo transformátory.

Vědci považují za jednu z nejničivějších rizik silnou sluneční bouři. Sluneční bouře v roce 1859, známý jako „událost Carrington“, vedla k tomu, že operátoři telegrafu hlásili jiskry pršící z jejich přístrojů. Dnes může taková sluneční bouře vést ke zničení elektrických systémů, uvedly noviny.

Moderní život závisí zcela na elektřině. Lidé jsou tak zvyklí na množství zboží a služeb, které můžete získat kliknutím prstů, že nejsou připraveni na náhlé nedostatky. Bez elektřiny by se moderní život zastavil. Jedním z nejzávažnějších problémů je to, že dodávky vody a kanalizace jsou závislé na elektrických čerpadlech. Bez elektřiny se město stane neobyvatelným během několik dní.


Paliva by také rychle skončila, protože i pro něj jsou potřebná elektrická čerpadla, což znamená, že doprava brzy skončí a dodávky do obchodů, nemocnic a veřejných institucí se zastaví. Navíc kvůli selhání komunikačních sítí a nefunkčních telefonů a internetu by bylo pro vládu těžké říct lidem, co se děje. Podle odborníků, poslední událost věnovaná testu odolnosti Londýna v případě vážných výpadků proudu, ukázala, že těžké problémy vyvíjet velmi rychle doslova ve všem, uzavřel The Daily Telegraph.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)