Svátek má: Vlastimil

Zprávy

Velikost textu:

Téměř 1,3 milionu Ukrajinců pracuje v Polsku a Poláci odcházejí na Západ

Téměř 1,3 milionu Ukrajinců pracuje v Polsku a Poláci odcházejí na Západ

Poláci odcházejí pracovat na Západ, do Německa, Velké Británie a na jejich místa do Polska přicházejí Ukrajinci.

Ilustrační foto
30.květen 2017 - 06:20

Jenom v posledním roce se nově zaregistrovalo v Polsku na přechodné pracovní povolení 116 tisíc Ukrajinců, píše Financial Times.

Ve srovnání s rokem 2013 pracuje v Polsku šestinásobně více Ukrajinců. Hlavní důvody jsou dva: ekonomický kolaps po revoluci (svržení prezidenta Janukovyče a vlády) v roce 2014 a konflikt na východní Ukrajině, kam chodili Ukrajinci za prací.
 
Příliv Ukrajinců se ukázal být politicky a ekonomicky výhodný pro polskou vládu. Pomáhá odrážet kritiku, že Varšava odmítá bruselské kvóty. A ekonomicky jsou  pro Polsko východní migranti taky výhodní, neboť zaplňují prázdná místa na pracovním trhu. Z Polska totiž odešlo na dva miliony Poláků na Západ, kde  hledají vyšší mzdy.


Nicméně, v západní Evropě existují obavy, že se začátkem bezvízového styku pro Ukrajince od příštího měsíce bude podobný tok Ukrajinců směřovat i do jiných zemí než do Polska.  Polsko, které částečně otevřelo svůj pracovní trh Ukrajině může zůstat výjimečným případem.

Kulturní a jazykové vazby umožňují, že Ukrajinci jsou snadno zařaditelní do polské společnosti . V článku se píše, že kdo chce snadno vydělat slušné peníze , tak odchází z Ukrajiny za prací do Polska.  Ukrajinci se vrací domů jednou za tři měsíce.

Podle polského ekonoma, pracujícího v Barclays v Londýně, Ukrajinci v Polsku dostávají stejnou práci, jako polští dělníci  v Německu,  především v sektoru služeb v hotelnictví a pohostinství.

Podle jeho výpočtů, příliv Ukrajinců vedl ke zpomalení růstu mezd v Polsku. To je dobré z hlediska hospodářské soutěže a přilákání investorů, ale může to vést ke zvýšené migrace Poláků na Západ.

Bezvízový styk s Ukrajinou může navýšit až o 30% dopravu v EU

Jedním z důvodů vzniku registračního systému pro Ukrajince v roce 2008 byl , že Polsko nemá dostatek pracovníků v zemědělství.

 (rp,prvnizpravy.cz,financialtimes,foto:arch.)