Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

The Diplomat: Čína poprvé otestovala střelu s hypersonickým kluzákem!

The Diplomat: Čína poprvé otestovala střelu s hypersonickým kluzákem!

Čína poprvé testovala nový typ balistické rakety vybavené hypersonickým letadlem, uvedlo vydání The Diplomat s odkazem na zdroj v americké vládě.

Čínský hypersonický kluzák
29. prosince 2017 - 04:20

Podle zdroje byly 1. a 15. listopadu provedeny dva testy nové rakety DF-17. Uvedl, že testy byly úspěšně dokončeny a že raketa „dosáhla svého cíle s přesností několika metrů".

Zdroj dodal, že model DF-17 byl speciálně vytvořen pro dopravu hypersonického kluzáku.

Podle americké zpravodajské služby je DF-17 střelou středního doletu s rozsahem 1,8 tisíc až 2,5 tisíc kilometrů. Raketa je schopna přenášet jaderný a nejaderný náklad, stejně jako řízené letadlo. Může být také vybavena manévrovací hlavicí.

Americká rozvědka předpokládá, že DF-17 je založen na střele krátkého dosahu DF-16B. Očekává se, že do roku 2020 raketa dosáhne své počáteční pracovní kapacity.

Jak deník píše, celkem v období 2014-2016 již Čína provedla sedm pokusů s hypersonickým letounem. Spojené státy a Rusko také vyvíjejí tato zařízení, ale tyto země nemají zkušenosti se systémem jejich provozního startu, poukazuje list.


Oficiální potvrzení těchto testů nebylo čínskými orgány potvrzeno.

Hypersonické kluzáky představují kvůli letu v nízkých výškách výzvu existující technologii radarových senzorů umožňující obranu proti raketám. Let v nízké nadmořské výšce, namísto  mnohem vyššího apogea na balistické trajektorii, nemohou radary protivníka detekovat včas, aby došlo k zachycení dříve, než užitková zátěž dosáhne svého cíle.


Slabinou hypersonických kluzáků je jejich počáteční a konečná rychlost. Ovšem řešení za pomoci raketového nosiče jsou hypersonické kluzáky „vznikající hrozbou, která bude představovat nové výzvy pro systémy protiraketové obrany“, dodal The Diplomat s odkazem na zprávu amerického národního a kosmického zpravodajského střediska.

(kou, prvnizpravy.cz, thediplomat.com, foto: arch.)