Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

The Guardian: Nic neospravedlní možnou válku s Íránem!

The Guardian: Nic neospravedlní možnou válku s Íránem!

Vyhlídka na válku mezi Spojenými státy a Íránem se stává stále realističtějším a spojenci Donalda Trumpa se budou snažit představit Teherán jako hrozbu, jak tomu bylo v případě Iráku a Libye.

Ilustrační foto
21. června 2019 - 04:20

Jak komentátor The Guardianu Owen Jones zároveň zdůraznil, že tento potenciální ozbrojený konflikt nemůže být ničím odůvodněn.

„Americká válka s Íránem přichází. A ani si nemyslete, že to bude oprávněné,“ napsal  Owen Jones, komentátor The Guardianu.
 
Podle jeho názoru se spojenci amerického prezidenta Donalda Trumpa pokusí představit Írán jako hrozbu, jako tomu bylo v případě Iráku a Libye.
 
„Neměli bychom sledovat cestu předem naplánované krvežíznivosti,“ poznamenal autor. „Víme, jak se tento příběh bude vyvíjet. Rozhodnutí o válce bylo učiněno předem a dávno.“


A nyní přichází poslední fáze, kdy je nutné shromáždit důkazy pro dosažení tohoto cíle. Dlouhodobý existující režim se náhle stává nevyhnutelnou hrozbou. Pak jsou lidé, kteří byli najednou nuceni opustit svou domovskou zemi a kteří s ní mají jen minimální spojení, ale mají obrovské bankovní účty, rozsáhlé spojení s pravicovými think tanky. Slavnostně prohlašují, že je třeba vést válku proti své vlasti. Dále začíná nekonečný rozhovor o nekonečném porušování lidských práv.

„Přičemž elity ignorují případy, kdy se podobných porušení dopouštějí naši spojenci, jako je Saúdská Arábie, která ponořila Jemen do nejtěžší humanitární krize na světě,“ zdůraznil autor.

Kritici války jsou mezitím démonizováni, poukázal Owen Jones. Jsou představováni jako nenávistníci své vlastní země, loutky nebo užiteční idioti nepřítele, který představuje nebezpečí nejen pro národní bezpečnost západních států, ale i pro jejich vlastní lidi.
 
„Kdyby hrozba pro národní bezpečnost a porušování lidských práv byla opravdu důvodem pro vojenskou intervenci, tak bychom už dávno ostřelovali raketami Saúdskou Arábii: jak za vývoz mezinárodního terorismu, tak za bombardování autobusů s jemenskými dětmi, které se vracejí z pikniku. Ale teď je jasné, kam jedeme. Válka se blíží - tyto informace sotva pronikly do vědomí širší veřejnosti - a pokud budou inspiratoři válek v Iráku a Libyi úspěšní, pak může být katastrofa horší, než tyto dva konflikty,“ dodal chmurně komentátor The Guardianu.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)