Svátek má: Lýdie

Zprávy

Velikost textu:

The Telegraph: Britští daňoví poplatníci financují mučení a popravy

The Telegraph: Britští daňoví poplatníci financují mučení a popravy

Miliony liber z veřejných peněz jsou čerpány do tajných vládních fondů a poté jsou používány k financování  soudů zemí, které praktikují mučení a pravidelně vynáší rozsudky smrti.

Ilustrační foto
14. dubna 2019 - 14:07

Britští daňoví poplatníci tak financují mučení a popravy, píše The Daily Telegraph. To se děje proto, že britská vláda tajně financuje soudy těch států, kde jsou stovky lidí odsouzeny k smrti, a k získání důkazů se používá mučení.

Největším příjemcem dotací je Fond pro konflikt, stabilitu a bezpečnost, který má v roce 2018/19 získat 1,28 miliardy liber a téměř polovinu svých prostředků čerpá z rozpočtu na pomoc.

Tento mezirezortní fond byl opakovaně kritizován za nedostatečnou transparentnost, protože poskytuje jen málo informací o svých programech pro udržení míru a stability ve více než 70 zemích světa.
 
Podle údajů shromážděných Komisí pro lidská práva v Pákistánu, od roku 2013, kdy britské peníze začaly proudit k zahraničním soudům, řada specializovaných soudů pro boj proti terorismu podle některých odhadů, odsoudila k smrti 359 lidí.
 

Tyto soudy byly také kritizovány za mnohé své rozsudky. Například muž byl odsouzen k 18 letům vězení poté, co v průběhu jednání hodil po soudci boty. Policejní zpráva uvedla, že jeho činy se dají srovnat s terorismem, protože „terorizoval lidi, kteří byli ten den u soudu, zejména soudní zřízence“.
 
Bahrajnské soudy, financované Brity,  pravidelně trestají osoby smrtí a místní policie je obviněna z vynucování výpovědí mučením.
 
Daily Telegraph si stěžuje, že oficiální dokumenty Spojeného království sice hovoří o rostoucí efektivitě a odpovědnosti soudů a státních zástupců v těchto státech a také o zlepšení kvality soudních služeb, ale neříkají nic o tom, jak zastavit nárůst trestních stíhání proti bloggerům, básníkům a novinářům.


(rp,prvnizpravy.cz,telegraph,foto:arch.)