Svátek má: Emílie

Zprávy

Velikost textu:

The Week: CIA se nedá věřit!

The Week: CIA se nedá věřit!

Poté, co CIA oznámila, že Rusko bylo zapojeno do hackerských útoků a do vítězství Donalda Trumpa ve volbách, úroveň podpory agentuře mezi demokraty významně vzrostla.

Ilustrační foto
11.leden 2017 - 22:05

Podle The Weeku to vypovídá o jejím politickém inženýrství, o neschopnosti instituce, která od svého vzniku nebyla schopna zajistit, aby americká administrativa získala kvalitní informace zpravodajských služeb.

Když byl Vladimir Putin viděn jako přítel amerických konzervativců, jeho obliba mezi republikány stoupla až o 56 bodů v jednom dni. Nicméně, podle Weeku, je ještě více absurdnější příklad změny veřejného mínění v stranických otázkách rychle se zvyšující důvěryhodnost CIA mezi demokraty, když se agentura dostala do politických sporů s nově zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem. Podle autora článku, závěr CIA, že útoky ruských hackerů byly zaměřené na podporu Trumpa ve volbách, politické inženýrství a řízené „úniky novinářům“ ukazuje, že nelze věřit jak agentuře, tak bezpečnostnímu aparátu jako celku.

Zpráva americké rozvědky vypadá jako novinářský kompilát za pár dní! 

Jako pokračuje publikace, hrubá neschopnost CIA sahá téměř k počátkům vzniku instituce. Větší dobu studené války se zabývala zbytečnostmí: najímáním tisíců lidí v Číně a Rusku, kde byli zabiti, špionáží místních disidentů a vykrmování náhodných lidí drogou LSD. Ale nedávná historie není výjimkou. Nejznámější případ, kdy v režii z nejvyšších pater Bushovy administrativy uskutečňovala a uskutečňuje CIA nezákonný program mučení, který neposkytuje kvalitní zpravodajství a způsobil vážné škody na operační účinnosti agentury. A ti, co se pokusili tyto praktiky vyšetřit, byli zastrašováni.
 
„V mnoha ohledech je neschopnost CIA opravdovou ostudou, a to nejen kvůli dlouhé historii zvěrstev. Americká prezidentská administrativa naléhavě potřebuje kvalitní informace, a příliš často se stává, že je nikdo z různých zpravodajských agentur nemohl poskytnout. CIA je v tomto ohledu z těch nejvíce znevýhodněných, protože kvalita zpravodajské práce je často pro ni méně důležitá, než mnohem atraktivnější zahraniční operace (například spustit zabijácký dron)," uvedl The Week.

Ale celkově je nepochybné, že CIA (a zbytek bezpečnostního aparátu) je nezákonná síla neliberálního despotismu. Snad největší morální skvrnou na dědictví prezidenta Obamy je to, jak ustupoval CIA až po jílec v boji se Senátem a veřejně pronášel nesmyslné výmluvy ohledně porušování zákonů a mučení.


Jak autor uzavírá článek, existuje mnoho možností konfrontace Trumpa a CIA, která vsadila na demokraty, kteří ztratili moc jakékoliv úrovni státní správy. Zůstává však mít na paměti - a to je velmi důležité - že neexistuje žádný způsob, jak by agentura mohla „vyhrát" nad Trumpem, a který by nevedl k mnohem horším výsledkům, varuje The Week.

(kou, prvnizpravy.cz, theweek.com, foto: arch.)