Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Tillerson: Osud syrského prezidenta je v rukou Ruska

Tillerson: Osud syrského prezidenta je v rukou Ruska

Americký ministr Rex Tillerson sdělil generálnímu tajemníkovi OSN, Antonio Guterresovi, že osud syrského prezidenta je nyní v rukou Ruska. Trumpova administrativa není zaměřena primárně na svržení Bašára Asada, ale na porážku IS.

Rex Tillerson, americký ministr zahraničí
4.červenec 2017 - 06:20

„Co se stane s Asadem, to je teď ruský problém, ne americký,“ řekl Tillerson, podle zdroje Foreign Policy. Foreign Policy připomíná, že ještě před třemi měsíci Tillerson trval na odstoupení Asada z důvodu údajného použití chemických zbraní, tak nyní Tillerson při setkání s generálním tajemníkem OSN ukázal svou připravenost postoupit rozhodnutí o poválečném uspořádání v Sýrii Rusku, americká vláda se zaměří na porážku IS.
 
Tillersonův postoj odráží uznání skutečnosti, že syrská vláda s podporou Ruska a Íránu vyjde z konfliktu jako vítěz, ale byla i zaznamenána potřeba vytvořit přechodnou vládu v Sýrii.
 
Bývalý zaměstnanec ministerstva zahraničí, Fred Hof, který pracoval jako zvláštní poradce pro předání moci v Sýrii, vidí postoj Trumpovy administrativy jako „matoucí“ kvůli nedostatku koherentní a komplexní bezpečnostní strategie. „To je jedna věc,  dostat se z problému a říkat, ať se Rusko  stará. A za druhé se předpokládá, že je opravdu možné dosáhnout dobrých politických výsledků, a přitom se spoléhat na Rusko,“  dodává Hof.

Rusko: Al-Káidá pomáhá Spojeným státům změnit režim v Sýrii!

 
Tiskový mluvčí amerického ministerstva zahraničí se odmítl vyjádřit ke zveřejnění soukromých rozhovorů s Tillersona s  Guterresem, ale zdůraznil, že USA jsou i nadále připraveny k mírovému urovnání v Ženevě a že pouze Syřané mohou rozhodnout o politickém osudu své země.
 
Rozhodnutí, aby Rusko rozhodlo o osudu Asada bylo uděláno v předvečer prvního osobního setkání mezi ruským a americkým  prezidentem, stejně tak jako v době, kdy je Trumpova administrativa  hledá způsoby, jak zlepšit vztahy s Kremlem, píše Foreign Policy.
 
(rp,prvnizpravy.cz,foreign policy, foto:arch.)