Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

Times: Tusk obvinil Polsko z tajné práce pro Kreml a vystoupení z EU!

Times: Tusk obvinil Polsko z tajné práce pro Kreml a vystoupení z EU!

Vládnoucí polská strana „Právo a spravedlnost" vyvede zemi z EU, pokud mu unie sníží svoji finanční podporu. S tímto předpokladem vystoupil předseda Evropské rady Donald Tusk.

Donald Tusk, předseda Evropské rady
13. ledna 2018 - 04:20

Úředník také obvinil vládu ve Varšavě z „tajné podpory" politice Kremlu, napsaly The Times.

Nacionalistická vláda Polska hodlá tuto zemi vyvézt z EU, upozornil předseda Evropské rady Donald Tusk. Bývalý předseda vlády předpovídá, že vládnoucí strana jeho země „Právo a spravedlnost" (PIS) bude následovat příklad Velké Británie a uspořádá referendum v příštích několika letech ve stylu brexitu. „Nepochybuji, že jedním z cílů PiS je „osvobození" polské politiky od zátěže EU," uvedl Tusk v nedávném rozhovoru.
 
Polsko každoročně dostává velké evropské dotace ve výši zhruba 10 miliard eur, ale Varšava může tyto peníze ztratit i poté, co se EU rozhodne snížit rozpočtové výdaje od roku 2020 do roku 2027, zdůraznil článek.
 
Jednání o budoucích výdajích nadále pokračují a Evropská komise již jasně uvedla, že všichni účastníci bloku budou muset zvýšit svůj příspěvek. To potenciálně znamená, že Polsko s „rychle rostoucí ekonomikou" bude nuceno investovat do EU více, než dostane. V důsledku toho bude mít polská vláda příležitost uspořádat lidové hlasování o vystoupení z evropské organizace, předpokládá Tusk.

 
Politik dále obvinil „Právo a spravedlnost" z „implicitní podpory ruské politiky k oslabení liberálně demokratických a západních hodnot". Toto Tuskovo prohlášení znělo naprosto „provokativně" v souvislosti s tím, že Poláci vidí svého východního souseda jako „významnou hrozbu", připomněl trochu zaraženě britský deník.
 
„Téměř vše, co vládnoucí strana Polska nabízí jako klíčové politické otázky, se shoduje s veřejně formulovanými a představenými zájmy a očekávání Moskvy. Mohu uvést mnoho příkladů, kdy měla PiS a Moskva podobné názory a cíle," trval na svém Tusk.
 
Rovněž podezírá „Právo a spravedlnost" z úmyslného „vytvoření konfliktu s EU, která omezuje všemocnost vládnoucí strany". Na konci loňského roku vstoupila Evropská komise s polskou vládou do bezprecedentního sporu kvůli soudním reformám, které podle Bruselu narušují demokratická práva.

 
Polsko v duetu s Maďarskem otevřeně zpochybňuje imigrační kvóty EU. Vedení obou zemí se postavilo proti „hlubší integraci" evropského bloku a vyhlásilo „kulturní kontrarevoluci" proti jeho předním členům, připomněly The Times.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)