Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

Třetina americké mládeže nevěří, že Země je kulatá!

Třetina americké mládeže nevěří, že Země je kulatá!

Nové sociální průzkumy prováděné mezi obyvateli Spojených států ukazují, že přibližně 33% amerických školáků a studentů není přesvědčeno, že je Země koulí, uvedla online verze LiveScience.

Ilustrační foto
6. dubna 2018 - 11:04

Ve Spojených státech existují dostatečně silná společenská hnutí, jejichž účastníci věří, že Země je skutečně plochá jak říká Bible nebo mýty starých Řeků. Vědci, NASA a letecké společnosti, podle příznivců této "teorie", skrývají tuto skutečnost před světovou populací v globálním spiknutí elit.

Někteří představitelé tohoto „kulturního trendu“, jak ukazuje v nedávné minulosti příběh s kaskadérem Michaelem Hughesem, který postavil parní raketu, připravený riskovat svůj život, aby ověřil tuto teorii, a její příznivci velkoryse financují tyto projekty. Takové události často způsobují, že veřejnost přemýšlí o tom, odkud pocházejí tito lidé, a kdo v tyto myšlenky nejčastěji věří.

Jak ukázal poslední průzkum analytické agentury YouGov, jsou tyto myšlenky sdíleny nebo alespoň je nepopírá neočekávaně velký podíl Američanů. Celkově lze říci, asi 2% ve Spojených státech je pevně přesvědčeno, že Země je plochá a že to vláda utajuje, a dalších 14% z nich pochybuje, že naše planeta je jako mírně zploštělý pomeranč nebo koule.

MSNBC: Rusové věří, že se Američané „zcvokli“

Je velmi překvapivé, že více skeptičtější k všem těmto teoriím jsou republikáni a jiní konzervativci, i přes jejich vysokou úroveň religiozity - téměř 90% z nich věří, že země je kulatá, zatímco u demokratů je toto číslo o 7% nižší. Je možné, že se jedná o vyšší úroveň vzdělání a příjmů typických pro konzervativní kruhy ve Spojených státech.

Největší podpora plochých teorií byla překvapivě charakteristická pro sociální skupinu, kde by měla být nejmenší - mezi mladistvými a mladými lidmi, kteří dosud neukončili školu ani univerzitu. Pouze 66% z nich bylo přesvědčeno, že Země má podobný tvar jako míč a přibližně 4% z nich, rekordně vysoká hodnota, souhlasí s myšlenkami „skeptiků".

Nejméně ze všeho věří starší lidé - drtivá většina z nich, 95% byla přesvědčena, že Eratosthenes, Aristoteles a Galileo měli pravdu a nikdo nepodváděl. Proč je to tak není jasné, ale podobná situace by mohla nastat rovněž v důsledku zhoršení kvality amerického vzdělávacího systému, a také vzniku módy plochého povrchu, který se stal populárnější, než zbytek „konspiračních teorií“,  a to díky i trikům Hughese.

(kou, prvnizpravy.cz, livescience.com, foto: youtube)