Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Trump připomíná svým vládnutím Jelcina a to může být nebezpečné

Trump připomíná svým vládnutím Jelcina a to může být nebezpečné

Trump je často srovnáván s jinými politickými osobnostmi z amerických dějin, včetně Richarda Nixona, ale možná nejpozoruhodnější srovnání není s postavou z americké minulosti, ale s Borisem Jelcinem, prvním ruským prezidentem.

Donald Trump a Boris Jelcin
13. května 2018 - 07:20

Prezident, hluboce nepopulární a čelící rostoucímu přílivu skandálů, zapojil svou zemi do vojenských akcí, které někteří vidí jako snahu odvrátit pozornost od svých problémů. Jeho volební vítězství je připočítáno k zákulisnímu vlivu mocného státu. Píše v článku pro Independent Ruth Deyermond, přednášející na King's College v Londýně.

Nespravedlivý, náchylný k hněvu a veřejným výbuchům a zdánlivě neschopný vypořádat se s pracovní zátěží, zdá se, že sotva funguje jako prezident a vytváří vakuum v srdci jaderné velmoci, která alarmuje domácí a mezinárodní pozorovatele, charakterizuje Trumpa.

Pro Rusy, kteří si pamatují devadesátá léta, musí být prezidentství Donalda Trumpa povědomé. Trump je často srovnáván s jinými politickými osobami z amerických dějin, ale možná nejpozoruhodnější srovnání není s postavou z americké minulosti, ale s Borisem Jelcinem, prvním ruským prezidentem.

Klíčovým hráčem při rozpadu SSSR a jednou z nejvýznamnějších mezinárodních politických osobností 90. let 20. století se stal Jelcin, kdy Gorbačov jako sovětský prezident ztratil veškerou moc, došlo k rozpadu SSSR a do čela Ruska se dostal Boris Jelcin jako první ruský prezident.

Bush byl tak nadšený z Jelcina,že chtěl zapojit Rusko do Hvězdných válek


Stejně jako Trump, Jelcin byl hluboce rozdělující postavou, politický pouliční bojovník, který přežil hrátky jednotlivců a frakcí proti sobě. Jelcin byl charismatický a nekonvenční politik, o kterém se zdálo, že vychutnává politickou dráhu a miluje představení na veřejnosti, známá  je jeho nejslavnější řeč, kterou pronesl z vrcholu tanku během neúspěšného převratu sovětských komunistů v srpnu 1991.

S historickými analogiemi by se samozřejmě mělo zacházet s opatrností a existují zjevné limity pro paralely mezi Jelcinem a Trumpem. Trumpovo volné chování a neúmyslná pozornost k tvrdé práci prezidenta se zdá být zakotveno v jeho minulosti jako podnikatele, stejně jako v jeho úplném nedostatku předchozích zkušeností s vládou. Jelcin, naopak, byl vysoce kvalifikovaným politikem s desetiletou zkušeností s vyjednáváním o složité sovětské politice, ale jehož schopnost vládnout byla ničena jeho alkoholismem.

Ještě důležitější je, že americké politické struktury nejsou podobné ruským z 90. let a zranitelné vůči chování slabého či neschopného prezidenta. Ruský ústavní rámec, politický systém, ekonomika a společnost byly ve stavu chaosu, když se Jelcin dostal k moci a ruská a jelcinovská politická křehkost se navzájem zesilovaly na spirále korupce, neschopnosti a autoritářství, z čehož byl jediný východ prezidenství Vladimira Putina.

Navzdory obavám z újmy amerického ústavního a politického života v důsledku Trumpova prezidentství,  jsou politické a právní systémy USA silné a občanská společnost a svobody médií zůstávají výjimečně silné.

Přestože je uklidňující zjištění rozdílů mezi Washingtonem a Moskvou před 20 lety, existují i podobnosti, které by neměly být ignorovány. Jedná se zejména o mezinárodní dopad obou prezidentů.

Rozhodnutí zahájit raketové útoky proti cílům v Sýrii, které Trump oznámil nečekaně poté, co FBI napadla jeho právníka Michaela Cohena, se kritikům zdálo být méně motivované vzhledem k obavám ze situace v Sýrii než touhou odvrátit pozornost od obzvláště nebezpečného skandálu, který by ohrozil Trumpovo prezidentství.

Vox: Trump vytvořil další krizi na Středním východě!

Vnímání, že je Trump ochoten používat ozbrojené síly k tomu, aby zakryl domácí politickou krizi, připomíná Jelcinovo rozhodnutí zahájit v Čečensku "malou vítěznou válku" - válku, která, jak se  ukázalo nebyla vítěznou a ani malou.

Je to tedy mezinárodní oblast, kde jsou paralely Jelcin-Trump  nejbližší a nejvíce škodlivé. Zatímco americká ústava a její demokratické politické normy jsou, snad, dostatečně robustní, aby dokázaly čelit zátěžovému testu Trumpova prezidentství, mezinárodní americké postavení je mnohem zranitelnější. Vnímání, že americký prezident není schopen účinně řídit, že nemá kontrolu nad sebou nebo svou správou,  představuje riziko pro samotné USA i pro mezinárodní stabilitu.

Konec dominance USA byl předpovídán dlouho před nástupem prezidenta Donalda Trumpa. Pro mnoho neamerických pozorovatelů to samo o sobě nevypadá jako špatná věc. Rychlost a nepředvídatelná trajektorie poklesu amerického mezinárodního postavení v rámci společnosti Trump urychlil způsobem, který činí svět méně stabilní a bezpečnější.

V padesátých letech 20. století Sovětský svaz prošel procesem destalinizace, který opravil chyby minulosti. Washington naléhavě potřebuje zahájit "dejelcinizaci" předtím, než vzniknou další škody pro mezinárodní postavení USA.


(rp,prvnizpravy.cz,independent,foto:arch.)