Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Trump varoval Turecko před střetem s americkou armádou v Sýrii

Trump varoval Turecko před střetem s americkou armádou v Sýrii

Ankarská vojenská operace v Sýrii by mohla být velmi krvavá a trvat dlouho. Je to pokračující starý konflikt s Kurdy a ten ohrožuje samotné Turecko.

Donald Trump, americký prezident
25. ledna 2018 - 03:20

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu nedávno použil formulaci, kterou máme z války v Jugoslávii ještě v paměti: „etnické čistky“. Çavuşoğlu obvinil takzvané kurdské Lidové obranné jednotky (YPG), že v Sýrii vyháněly Araby a Kurdy, kteří s nimi nesdíleli jejich marxistickou ideologii, a bránily jejich návratu z tureckých uprchlických táborů do severní Sýrie. Nezmínil ale důkazy.

Turecké jednotky vnikly na území Sýrie do kantonu Afrín s úkolem vyčistit oblast od YPG.

Německý ministr zahraničí Gabriel ještě před konfliktem obhajoval dodávky německých zbraní turecké armádě, zbraně měly pomoci Turecku v bojích s Islámským státem. Nyní Ankara používá německé Leopardy v boji proti Kurdům v severní Sýrii.

V Turecku ožívají národní traumata, turecká opozice, kemalisté a ultra-nacionalisté, podporují válku v severní Sýrii.

Dokonce i arménský patriarchát v Istanbulu přeje turecké armádě "úspěch". Může to být pochopitelné, před sto lety kurdské klany v masakrovaly Arménů.

Nakonec Turecko by se nemuselo bát syrských Kurdů, pokud by se podařilo Turecku uzavřít mír s Kurdy ve své vlastní zemi. Pak by se politická strana Kurdů v tureckém parlamentu stala tak silnou, že by ohrozila absolutní většinu Erdoğana.

Dnes je ale ve vězení vůdce kurdské strany PKK. Kurdská dělnická strana (PKK), je  ideologickým předchůdcem syrské YPG, eskalovala útoky. PKK upřednostňuje svůj kurdský nacionalismus proti tureckému. Tento rozpor v Turecku trvá  již 40 let.

Guardian vysvětlil, proč je Západ zdrženlivý k turecké invazi do Sýrie

Trump volal Erdoganovi, je znepokojen situací v syrské Afrině
Prezident Spojených států Donald Trump a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan spolu hovořili v telefonickém hovoru o situaci v Sýrii, uvedla tisková služba Bílého domu.

"Prezident Trump vyjádřil obavu, že eskalace násilí v syrské Afrině by mohla zabránit dosažení našich společných cílů v Sýrii. Vyzval Turecko, aby omezilo vojenské operace a zabránilo civilním ztrátám, zvýšilo počet vnitřně vysídlených osob a uprchlíků, "bylo uvedeno v tiskové zprávě.

Trump také vyzval Turecko, aby bylo opatrné a aby se vyhnulo jakýmkoli činům, které by mohly vést ke střetu turecké a americké armády.

(rp,prvnizpravy.cz,süddeutshezeitung,foto:arch.)