Svátek má: Jan

Zprávy

Velikost textu:

Trump: Vstup armády na Blízký východ bylo nejhorší americkou chybou!

Trump: Vstup armády na Blízký východ bylo nejhorší americkou chybou!

Převelení amerických jednotek na Blízký východ pod vedením George Bushe bylo největší chybou v historii Spojených států, prohlásil nečekaně americký prezident Donald Trump.

Ilustrační foto
20. září 2018 - 11:04

Uvedl to v rozhovoru s Hill.TV.

„Nejhorší chybou v historii naší země je vstup na Blízký východ prezidentem Bushem," řekl Trump.

Prezident poznamenal, že přitom bývalý šéf státu Barack Obama „rovněž udělal chybu tím, že stáhl vojáky z Blízkého východu."

Tak proč to bylo tak katastrofální?

„Protože jsme na Blízkém východě utratili 7 bilionů dolarů. Sedm bilionů a miliony životů - víte, protože se mi líbí počítat obě strany. Miliony životů," vysvětlil prezident.

„Pro mě je to nejhorší jediná chyba v historii naší země. Občanskou válku můžete pochopit. Občanská válka je občanská válka. To je jiné. Pro nás, že jsme šli na Blízký východ to byl prostě špatný den pro tuto zemi, říkám," poznamenal Trump.


Jak The Hill připomněl, existují různé odhady nákladů amerických válek v Iráku a Afghánistánu, které Trump často kritizoval.

Nedávný odhad Brownovy univerzity stanovil náklady k září 2017 na 5,6 bilionů dolarů, což zahrnuje náklady spojené s dvěma válkami Spojených států, vojenské akce související s Pákistánem a Sýrií, výdaje na vnitřní bezpečnost a náklady na zdravotní péči veteránů války.

Pentagon odhaduje, že celkové výdaje související s válkami v Iráku, Afghánistánu a Sýrii mezi lety 2001 a 2018 činily 1,52 bilionu dolarů.

Předtím Trump řekl, že USA nezůstanou v Sýrii na neurčito.

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: arch.)