Svátek má: Lucie

Zprávy

Velikost textu:

Trump: Za špatné vztahy s Ankarou může katastrofální Obamova politika

Trump: Za špatné vztahy s Ankarou může katastrofální Obamova politika

Turecko nenese vinu  za nákup ruského protiraketového systému S-400, prohlásil americký prezident Donald Trump.

Donald Trump, americký prezident
28. července 2019 - 10:15

„Během vlády Obamovy administrativy došlo k mnoha okolnostem a problémům," řekl Trump novinářům v Oválné pracovně, „to je z doby Obamovy administrativy, to byla katastrofa."

Připomínky jsou nejnovějším vyjádřením neochoty prezidenta Trumpa uvalit na Turecko sankce za získání ruského systému S-400.

Učinil tak minulý týden, když oznámil, že Ankara skončí v programu F-35 Joint Strike Fighter. Vyhoštění Turecka by mělo být dokončeno do konce března 2020.

Donald Trump dále zvažuje, jak postupovat podle zákona stanovujícím sankce pro subjekty, které obchodují s ruskými obrannými firmami.

Prezident v roce 2017 podepsal zákon o boji proti americkým protivníkům prostřednictvím sankcí. Údajně však řekl republikánským senátorům na zasedání Bílého domu za uzavřenými dveřmi, že není pro uplatňování sankcí vůči Turecku.


Demokraté nebyli pozváni na zasedání, ale několik republikánů, kteří byli přítomni, údajně nesouhlasilo s postojem prezidenta. Trvají na tom, že musí uložit sankce stanovené zákonem.

Trump obviňuje Obamovu administrativu z aktuálního stavu,  protože odmítla dohodu s Tureckem o prodeji  raketového systému Patriot.

(rp,prvnizpravy.cz,dailynews,foto:arch.)