Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

Trump záměrně útočí na srdce Německa, automobilový průmysl

Trump záměrně útočí na srdce Německa, automobilový průmysl

Trump zná slabost a zranitelnost Německa. Jeho Amerika nemá zájem o partnerství. Evropa musí být připravena bojovat, píše Moritz Koch v článku pro německý Handelsblatt.

Ilustrační foto
19. února 2019 - 06:20

Americký prezident neútočí na německý automobilový průmysl náhodou, ví, že je to německý klíčový průmysl.

Zůstává frustrace, zklamání a pocit zmeškané příležitosti. Po tři dny diskutovali předsedové vlád, ministři a odborníci na konferenci v Mnichově, o rozpadu liberálního řádu a vzestupu Číny k autoritářskému systému jako alternativy. Evropa a Amerika by se mohly dohodnout na společné západní strategii k obraně svých zájmů a hodnot.

Ale na konci konference se už rýsuje realita: V multipolární soutěži o bohatství a sféry vlivu zůstává Evropa sama. Pod vedením amerického prezidenta Donalda Trumpa se USA necítí partnerem EU. Chápou se navzájem jako konkurenti. Bílý dům se nespoléhá na jednotu Západu, operuje sám.

Trumpova vláda se připravuje na eskalaci transatlantického obchodního konfliktu s chabým odůvodněním, že dovoz automobilů by ohrozil národní bezpečnost. Noční můra německého automobilového průmyslu hrozí naplněním. Desítky tisíc pracovních míst jsou v nebezpečí, křehká ekonomika je ohrožena. Proč? "Trump vás nenávidí," koaliční politik cituje amerického partnera, "nenávidí vás víc než Číňany."

Angela Merkelová uvedla na mnichovské bezpečnostní konferenci,  že nedokáže pochopit, proč jsou německé automobily v USA prohlášeny za hrozbu národní bezpečnost.

„Pokud tyto automobily vyrobené v Jižní Karolíně náhle ohrožují národní bezpečnost Spojených států, pak nás to děsí," uvedla Angela Merkelová.


Trumpova Amerika nemá žádný zájem o partnerství, dokonce ani v boji o moc s Čínou o politickou a technologickou nadvládu. Trumpova Amerika vyžaduje pokoru a následování. Na tomto pozadí lze říci bez přílišného patosu: Evropa stojí před historickým rozhodnutím, buď se stane státem se silnou mocenskou politikou nebo se stane hračkou v mocenském boji druhých.

Americký stratég Robert Kagan, neokonzervativec, příznivec války v Iráku a americké kampaně proti „teroristickým státům“, popsal svou zemi v poslední době jako „darebáckou supervelmoc, nepoctivou supervelmoc, orientující se výhradně na vlastní zájmy.“

Můžeme tvrdit, že USA měly vždy své vlastní zájmy, ale jejich dnešní zájem je definován jinak než dříve. Bližší a šovinistický. Před zájmem o dlouhodobou stabilitu dává přednost krátkodobým výhodám.

To se projevuje zejména v Německu, které je vedoucí silou kontinentu. Pro Bílý dům se nehodí automobilový průmysl. Donald Trump zná slabost a zranitelnost Německa, ví, že je to klíčový průmysl.


Kancléřka Angela Merkelová v Mnichově prosazovala multilateralismus, možná to byla nejlepší řeč jejího mandátu. Odvážná, nyní musí čelit Trumpovu  odpornému protekcionismu a přitom zaručit jednotu Evropy. To nebude snadné, cla na automobily zasáhly Německo mnohem více než ostatní státy EU.

Trump využívá této asymetrie. Na začátku svého projevu Merkelová provedla exkurzi do života průzkumníka Alexandera von Humboldta, který se snažil porozumět světu jako celku: „Všechno je interakce.“ Merkelová se obává stupňující obchodní války s Američany.

Donald Trump s několika poradci mluvil několikrát o odchodu z NATO. Doposud ho dokázali odradit, ale teď v Bílém domě není vůbec nikdo, kdo by se odvážil odporovat prezidentovi. Pro Trumpovu administrativu  je logické využívat americké záruky bezpečnosti pro Evropu jako obchodní páky obchodu; jeho heslo "Amerika first" platí všude.

Jak může Evropa čelit tomuto problému? Kancléřka je za zenitem své moci, její koalice je rozdělena a EU, kterou sužuje brexit, má sama pochybnosti o sobě. A přesto: Situace není tak beznadějná, jak se zdá. Trump je také oslabený, odpor vůči jeho politice roste. Většina Američanů nechce obchodní válku s EU, většina kongresmanů to nechce.

Evropa musí svůj odpor zesílit, bude-li to nutné, musí v obchodní politice přejít do protiútoku. Merkelová apelovala na bezpečnostní konferenci na ochotu americké vlády vyjednávat, jednat, setkala se s Trumpovou dcerou Ivankou a viceprezidentem Mikeem Pencem.

Pokud se však rozhovory nezdaří, což se může stát, Evropa nesmí podlehnout pokušení rychlejších ústupků. Rozdělilo by to Evropu, posílilo by to Trumpa a dokonce prodloužilo obchodní válku. Evropa musí být připravena bojovat. Pouze tak může prosazovat své zájmy.

(rp,prvnizpravy.cz,handelsblatt,foto:arch.)