Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Trumpova řeč v OSN byla výzvou k nacionalismu

Trumpova řeč v OSN byla výzvou k nacionalismu

Trumpovou řečí jako dvě červené nitě procházela dvě témata: Ochrana své země a svých národních zájmů.

Donald Trump, americký prezident
26. září 2018 - 06:20

V úvodu projevu se americký prezident pochválil za dosud vykonanou práci jeho a jeho administrativy, za což sklidil smích mnohých přítomných delegací, Trump byl trochu překvapen.

O svrchovanosti a ochraně národních zájmů se Donald Trump zmínil i v souvislosti s jinými státy. O Rusku řekl, že nebude mluvit, ale varoval Německo před Nord Stream-2 s tím, že Německo se stane závislým na Rusku, tím vyvolal smích u německé delegace.

„Je si naprosto jistý sám sebou. První věc, kterou udělal, bylo, že se pochválil. Zvláště řekl, že žádný jiný prezident před ním dosud neuskutečnil a nezačal tolik procesů, jako on. Odpověď na to byla nečekaná, byl to  upřímný smích delegátů, na to nebyl připraven,“ zhodnotila úvod projevu Christian Mayerová, korespondentka německé TV Erste.


„Vše zde ukazuje na skutečnost, že logicky OSN spoléhá na multilateralismus a nikoli na jednostranná rozhodnutí  amerického prezidenta. Nikdo tu není, kdo by ho podporoval a situaci hodnotil stejným způsobem jako on. V tomto smyslu byla nálada trochu divná a nyní všichni, samozřejmě, pozorně poslouchali, protože mluvil o řadě dalších otázek. Ale nakonec řekl - Amerika je nejprve odpovědná pouze svým vlastním voličům a každá země by měla dělat právě to. Takže to byla výzva k nacionalismu v OSN,“ dodala Christian Mayerová.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mária Zacharová na Facebooku napsala, že Trump v projevu prosazoval dvě témata vlastní suverenitu a ochranu národních zájmů a to doporučoval i ostatním zemím. Rusko zmínil okrajově, kdy mluvil o tom, že Německo by se mělo přeorientovat na jiné energetické zdroje, jinak bude závislé na Rusku, což vyvolalo smích u německé delegace.

(rp,prvnizpravy.cz,erste, fb, foto:arch.)