Svátek má: Daniel

Zprávy

Velikost textu:

Turčynov: Byli jste na Krymu? Tak vás potrestáme!

Turčynov: Byli jste na Krymu? Tak vás potrestáme!

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) analyzovala informace o pobytech evropských a dalších politiků na Krymu, uvedl Oleksandr Turčynov, tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti (NSDC).

Oleksandr Turčynov, tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti
20.březen 2017 - 06:20

"Ukrajinská SBU musí připravit a předložit NSDC Ukrajiny seznam  úředníků Evropského parlamentu,  politiků z Evropské unie, SNS a Latinské Ameriky, kteří  podle ruských médií přijeli na návštěvu anektovaného Krymu, v souvislosti s oslavami tříletého výročí anexe Krymu, "  řekl. Turčynov.

Podle Oleksandera Turčynova, v případě potvrzení těchto informací se bude ukrajinská Rady národní bezpečnosti zabývat otázkou zavedení sankcí proti návštěvníkům Krymu.

"Kromě toho, by po ověření informací o pobytu na Krymu mělo být proti nim vedeno trestní řízení v souladu s platnými právními předpisy," shrnul Turčynov.

Lekce z historie: Ukrajina anektovala Krym už v devadesátých letech

Krym se stal částí Ruska v březnu 2014 na základě výsledků referenda, které se  konalo po převratu na Ukrajině. Pro spojení s Ruskem hlasovalo 96.77% voličů republiky Krym a v Sevastopolu 95,6%. Moskva opakovaně zdůrazňuje, že referendum se konalo v plném souladu s mezinárodním právem. Prezident Vladimir Putin řekl, že otázka Krymu je "definitivně uzavřena".

(rp,prvnizpravy.cz,rnbo,foto:arch.)