Svátek má: Johana

Zprávy

Velikost textu:

Turecká krize vyhání Syřany zpět do Sýrie

Turecká krize vyhání Syřany zpět do Sýrie

Současná hospodářská krize v Turecku komplikuje situaci milionů syrských uprchlíků v zemi a nutí je, aby se vrátili do vlasti, píše El País. Podle tureckých úřadů se už asi 300 tisíc lidí s pomocí Ankary vrátilo do Sýrie.

Ilustrační foto
19. ledna 2019 - 11:04

Krize v Turecku se projevuje výrazným  meziročním zvýšením cen o více než 20% a výrazným zpomalením hospodářského růstu a komplikuje situaci uprchlíků a nutí je vracet se do Sýrie.
 
Mnoho Syřanů pracuje v Turecku, ale načerno a jejich plat je tak nižší než plat tureckých dělníků. Také současná hospodářská krize posílila negativní postoj turecké společnosti vůči "syrským hostům", jimiž Ankara otevřela dveře na samém počátku občanské války v Sýrii, která vypukla v roce 2011.
 
V Turecku je registrováno asi 3,5 milionu syrských uprchlíků.  Během posledních osmi let vynaložilo Turecko na jejich přijetí a integraci 30 miliard euro.
 
Podle průzkumu provedeného v loňském roce je 60% Turků proti politice přijímání uprchlíků prosazovanou vládou tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana.

 
V březnu letošního roku v Turecko proběhnou místní volby, které vládnoucí strana považuje za nesmírně důležité. Proto úřady urychlují programy, které by podle tureckého ministerstva vnitra  vrátilo do Sýrie asi 295 tisíc Syřanů.

(rp,orvnizpravy.cz,elpaiso,foto:arch.)