Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Turecký ministr zahraničí: Na americké sankce tvrdě zareagujeme!

Turecký ministr zahraničí: Na americké sankce tvrdě zareagujeme!

Spojené státy připravují sankce proti Turecku, protože vláda v Ankaře koupila ruský raketový obranný systém S-400 od Ruska.

Mevlüt Çavuşoğlu, turecký ministr zahraničí
23. července 2019 - 09:01

Několik měsíců se Washington a Ankara dohadovaly o koupi ruského zbraňového systému S-400. Turecko nyní zpřísnilo tón: Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu  varoval USA před sankcemi.

„Pokud Amerika zaujme vůči nám nepřátelský postoj, pak - jak jsme jim řekli, to není tajemství - přijímáme protiopatření," řekl Mevlüt Çavuşoğlu .


Dodávka raketového obranného systému S-400 z Ruska do Turecka začala 12. července, a to i přes protesty USA. Nákup systému již dlouho způsoboval napětí mezi Tureckem a Spojenými státy. Washington se podle vlastních prohlášení obává, že Rusko získává údaje o schopnostech nového amerického tajného letadla F-35 prostřednictvím citlivého radaru zbraňového systému.


Turecko je partnerem při konstrukci letadel F-35 a mělo by ve skutečnosti získat asi 100 těchto letadel. Bílý dům však minulý týden dohodu zrušil a oznámil vyloučení Turecka z programu stíhacích letadel. Tento proces by měl být postupný a dokončen v březnu 2020. USA také připravují sankce proti Turecku.


Mevlüt Çavuşoğlu  řekl, že si myslí, že americký prezident Donald Trump nechce sankce.

„Očekáváme to od Trumpa," myslí si Çavuşoğlu.  Nedávno americký prezident prokázal porozumění dohodě o tureckých zbraních: „Podíváme se na to.“

Již minulý rok USA uvalily na Ankaru represivní opatření. V té době šlo o zatčení amerického kněze Andrewa Brunsona v Turecku. Sankce vedly ke kolapsu již tak špatného  tureckého hospodářství. Nové sankce by mohly dále prohloubit hospodářskou krizi v Turecku.


(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)