Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Tvrdá slova Varšavy: Existence Ukrajiny není pro Polsko nezbytná!

Tvrdá slova Varšavy: Existence Ukrajiny není pro Polsko nezbytná!

Existence Ukrajiny není podmínkou pro existenci svobodného Polska, zatímco Kyjev Varšavu potřebuje, prohlásil Jan Parys, šéf politického kabinetu polského ministerstva zahraničí.

Jan Parys, šéf kabinetu polského MZV
11. prosince 2017 - 03:20

Jeho vyjádření charakterizuje současné katastrofální vzhtahy mezi Polskem a Ukrajinou bez toho, že by se zlepšovaly. Naopak přestřelka mezi ukrajinskými a polskými politiky pokračuje.

„Chtěl bych jasně říci, že silná a nezávislá Ukrajina je důležitá pro Polsko, ale lží je, že existence Ukrajiny je předpokladem pro existenci svobodného Polska,“ citoval ukrajinský portál „Strana.ua“ jeho vyjádření na polském rádiu RMF24.


Politik rovněž poznamenal, že Polsko bude po odchodu Británie z EU „pátým státem v Evropské unii", navíc je součástí NATO a je „hlavním státem východního křídla". Polsko, dodal, „bude existovat bez ohledu na to, co se děje na Ukrajině".

Parys označil nespravedlivým tvrzení, že Ukrajina je podmínkou existence Polska.

Kromě toho zástupce polského ministerstva zahraničí obvinil Ukrajince z falšování historie a pronásledování polské menšiny.


Na počátku.prosince polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski uvedl, že jeho země už dlouho projevovala „andělskou trpělivost“ vůči Ukrajině, ale ani tak se nedočkala konstruktivního postoje Kyjeva.

(kou, prvnizpravy.cz, strana.ua, foto: arch.)