Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Tymošenková chce moratorium na ceny zemního plynu „ubíjející Ukrajince"

Tymošenková chce moratorium na ceny zemního plynu „ubíjející Ukrajince"

Neoprávněně vysoké ceny plynu likvidují Ukrajince, uvedla poslankyně Nejvyšší rady a šéfka strany „Vlast“ Julia Tymošenková na Facebooku.

Julia Tymošenková, lídr strany "Vlast"
5. prosince 2018 - 11:04

„Požadujeme hlasování o návrhu usnesení šesti frakcí na zrušení zvýšení cen plynu a na moratorium na jeho dalšího zdražování," napsala.

Podle výpočtů Tymošenkové, populace Ukrajiny platí dvojnásobek „spravedlivé ceny": 8,55 hřivny na kubický metr plynu, ačkoli náklady na výrobu kubického metrů plynu je jedna hřivna.

V polovině října ukrajinský premiér Vladimir Grojsman oznámil, že Kyjev a MMF schválily nový program, který bude zahájen v roce 2019. Podle něj je rozhodnutí vlády o zvýšení cen zemního plynu pro obyvatelstvo od 1. ledna o 23,5 procenta jednou z hlavních podmínek pro další půjčky.


Tymošenková je lídrem v průzkumech volebních preferencí pro volbu prezidenta Ukrajiny v březnu příštího roku. Její kampaň je založena na ostrých výpadech proti vládě Petro Porošenka, zejména ho obviňuje z korupce, dále na silné rusofobii (například požaduje od Ruska za Krym 100 miliard dolarů) a slibech lepší existence obyvatel. Nicméně požadavek MMF je jasný – dostat ceny plynu na tržní úroveň – jinak budou půjčky nerealizovatelné. A vzhledem k tomu, že se Ukrajina potácí na hraně bankrotu a bez zahraničních finančních injekcí se neobejde, jsou sliby Tymošenkové ohledně cen plynu silně pochybné.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)