Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Tymošenková: S Putinem nemám žádný zvláštní vztah

Tymošenková: S Putinem nemám žádný zvláštní vztah

Julia Tymošenková, ukrajinská expremiérka, je zatím v předvolebních průzkumech na prezidentský post na čele pomyslného pelotonu.

Julija Tymošenková a Vladimir Putin
21. září 2018 - 03:20

Bývalá premiérka v rozhovoru pro Washington Post také uvedla jaký má údajný vztah s Putinem a jak si představuje budoucnost Ukrajiny.

„V budoucnu vidím Ukrajinu jako členský stát Evropské unie a plnoprávný člen NATO. Všichni vědí, že mne proruský prezident Janukovyč nechal zavřít. Kdybych byla proruská, tak by si to určitě Janukovyč kvůli Putinovi nedovolil,“ odpověděla Tymošenková na otázku svého „proruského“ vztahu a zda bude řídit Ukrajinu nezávisle na Moskvě.

„Pomluvy o tom, že mám nějaký zvláštní vztah s Putinem se poprvé objevily v roce 2006-2007, byly šířené  Paulem Manafortem. Prokurátor Robert Mueller zveřejnil dokumenty, které ukazují, že Manafort obdržel miliony dolarů za moji diskreditaci. To byla část jeho služby pro Janukovyče. Současný ukrajinský prezident Petro Porošenko v boji proti mně v podstatě recykluje argumenty, které použil Manafort a jeho tým,“ upozornila tak Tymošenková svojí odpovědí na americké vměšování na Ukrajině.


„Nepodnikám na Ukrajině ani v Rusku tak, jako Porošenko. Cílem  nepravdivých informací o mém podnikání je mě zdiskreditovat před volbami. Ale lidé těm informacím nevěří,“ uvedla k rozdílu mezi ní a současným prezidentem, který chce také kandidovat.

Ukrajina se nesmí vzdát svých východních území

„Nechci takový mír, kdy se Ukrajina vzdá východních území. Věřím, že míru může být dosaženo pouze v případě obnovení ukrajinského území,“ uvedla Tymošenková svou vizi, “je nutné, aby Západ dále pokračoval v sankcích proti Rusku.“

Silná armáda a hospodářský růst

„Musíme mít silnou obranu, naše armáda  musí získat přesnější obranné smrtící zbraně a samozřejmě Ukrajina potřebuje ekonomický růst, to může  přesvědčit lidi, aby zůstali na Ukrajině a neodcházeli do ciziny," domnívá se Tymošenková.

„Pro hospodářský růst je nutné zničit korupční systém řízení, oddělit politiku od podnikání, vysvětlila Tymošenková, „Porošenko je tváří tohoto zkorumpovaného systému řízení. Porošenko dává výhodné státní zakázky podnikům, které mu patří a to není žádné tajemství. To je také jeden z důvodů proč má Porošenko tak nízký rating. Lidé nemohou pochopit, jak tento muž může být akovým patriotem, když jeho firma platí daně v Rusku ve výši více než 100 milionů dolarů ročně, což je další důvod, proč je dnes současný prezident podpořen maximálně 10 procenty voličů, " dodala Julija Tymošenková..

(rp,prvnizpravy.cz,washingtonpost,foto:arch.)