Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Úderná síla ruské triády - proč si nic nezačínat s Ruskem!

Úderná síla ruské triády - proč si nic nezačínat s Ruskem!

Ruská jaderná triáda je dnes z více než 60% vybavena moderními zbraněmi a zůstává hlavním garantem bezpečnosti země.

Mezikontinentální střela "Sarmat", čili "Satan-2"
29. října 2017 - 07:25

Jedná se o vojenskou sílu, která vyvolává respekt zejména Spojených států, které přiznávají, že ruské jaderní síly jsou schopny USA zničit. V souvislosti se čtvrtečními testy mezikontinentálních balistických raket se tématu ruské jaderné triády věnovala i RIA Novosti.

„Medvědi" a „Labutě"

Během cvičení přikázalo velení vznést bombardéry z leteckých základen „Ukrainka", „Engels", „Šajkovka". Řízené střely zničily objekty simulovaného nepřítele na polygonech „Kura“ (Kamčatka), „Pemba“ (republika Komi) a „Terekta“ (Kazachstán).

Úderné jádro vzdušné části triády se dnes sestává z nadzvukových strategických bombardérů Tu-160, Tu-160M1 a subsonických turbovrtulových Tu-95MS. Tedy slavných „Bílých labutí" a zasloužilých „Medvědů".

Ministerstvo obrany každoročně modernizuje čtyři až pět takových strojů. Nahrazují celkově leteckou elektroniku, zavádějí nové systémy pro navigaci a řízení zbraní. V loňském roce bylo letectvo doplněno dvěma modernizovanými Tu-160 a dvěma Tu-95MS (ruský tisk jim přezdívá „stratégové“).

Inženýři přislíbili, že v roce 2019  předloží první prototyp absolutně zmodernizovaného raketového nosiče Tu-160m2, který se připojí k řadám svých „bratři“ a bude základem vzdušného jaderného odstrašování nejméně do roku 2030.

Na něm by měly být nejnovějších technologie k vytvoření PAK DA - bombardéru budoucnosti, u nejž se předpokládá, bude založen na „létajícím křídle" s širokým využitím kompozitních a radioabsorbujících materiálů (stealth).
V případě zbraní, přijímá dalekonosné letectvo nové střely, a to jak s konvenční, tak i jadernou hlavicí, které jsou schopné přesně zasáhnout cíl na vzdálenost až 5500 kilometrů. Hlavními zbraňemi „strategů" jsou rakety X-555, X-101 a jeho varianty s jadernou hlavicí X-102.

X-555 je vylepšená verze rakety vytvořené X-55 v 80. letetech a liší se novým řídícím systémem s  okamžitou korekcí kurzu. Střely mohou udeřit na cíl ve vzdálenosti až 2000 kilometrů.

Dálková raketa X-101 je navržena tak, aby zasáhla důležité nepřátelské cíle ve vzdálenosti až 5,5 tisíc kilometrů. Stojí za zmínku, že X-101 a X-55 byly použity k útoku na militantní pozice v Sýrii. Obě rakety úspěšně prošly bojovou zkouškou.

Je zajímavé, že do cvičení byli zapojeni nejen „strategové", ale i nadzvukové nosiče raket Tu-22M3. Tyto stoje mohou nést 24 tun střeliva, zrychlit na 2300 kilometrů za hodinu a zaútočit tisíce kilometrů od základny. „Dvaadvacítky" jsou vyzbrojené řízenými nadzvukovými raketami X-22M, schopné zasáhnout cíle na vzdálenost až 480 kilometrů.

Navíc „Tůčko" může vzít bomby nebo až deset operačně-taktických leteckých balistických raket X-15. Ty dosahují pěti Machů a umožňují ničit letecké základny, radary, velitelská stanoviště a vojenské továrny nepřítele ve vzdálenosti až 300 kilometrů. Zhruba řečeno, je to jakýsi „Iskander", jen letecký, uvedl článek.

Mezikontinentální „kurýři“

Strategické řízené střely jsou impozantní zbraní, ale na globální jaderné odstrašování samy o sobě nestačí. Ve čtvrtek se z „Plesecka“ vznesla mezikontinentální balistická raketa „Topol“, která splnila svůj úkol a dopravila bojovou jednotku do kamčatského polygonu „Kura“.


Kromě „Topolů“ disponuje Rusko čtyřmi raketové komplexy jiných druhů: RS-20M „Vojvoda", RS-18A, RS-12m2 „Topol-M" a RS-24 „Jars". Přičemž v bojové pohotovosti je 99 procent odpalovacích zařízení.

Pouze jeden těžký „Vojvoda“ je schopen dodat nepříteli 8,8 tuny jaderných hlavic. Střela nese deset oddělitelných hlavic, každá o síle megatuny. Jeden úder „Vojvody“ je schopen zničit aglomeraci o velikosti New Yorku.

Raketový systém „Jars“

Zbývající rakety ji v tom výrazně ustují, jako například „Jars“, který je vybaven termonukleární hlavicí s kapacitou o něco málo přes jednu megatunu. Druhou věcí je, že jsou „Jarsy“ nejen v silech, ale i také v mobilní verzi, čímž jsou méně zranitelné.

V případě ohrožení se systémy přesměrují na bojové hlídky, jsou neustále v pohybu a „schovávají“ ze před satelity satelitu pomocí maskování. Určit jejich polohu bude pro nepřítele velmi obtížné. Systémy jsou rovněž vybaveny nejnovějšími technologiemi k překonání protiraketové obrany soupeře.

Co se týče budoucnosti, je úsilí velení obrany nyní zaměřeno na tvorbu těžkých střel „Sarmat“, které by měly nahradit „Vojvodu“, a rovněž na konstrukci bojových železničních systémů „Barguzin“.

„Sarmat“ je skutečné jaderné „monstrum“. Jeho startovní hmotnost činí 110 tun, a dolet více než 11 tisíc kilometrů. Nová raketa může nést od 10 do 15 více hlavic kapacitou 750 kt každá. Předpokladuá se dolet k cíli hyperzvukovou rychlostí, individuálně řízený program, aktivní ochrana proti sestřelení atd..

Americká edice Business Insider zařadilo „Sarmat“ spolu s „Jarsem“ na seznamu nejsmrtelných ruských zbraní. Informoval, že nová raketa již v rámco NATO byla nazvána „Satan-2“.

Úder dna oceánu

Třetí složkou ruského štítu je jaderné ponorkové vojsko. V rámci cvičení ponorky Tichomořského loďstva vypálily salvu dvou balistických střel z Ochotského moře na polygon „Čiža“, v oblasti Archangelska. Naopak ponorka Severní flotily vypustila střelu téměř ji navstříc - od Barencova moře na polygon „Kura“ na Kamčatce.

V současné době je v bojové službě více než tucet raketových ponorek, které neustále hlídkují v mořských a oceánských vodách. Jen v Tichomořské flotile slouží jsou tři „Kalmary“ projektu 667BDR a dva nové „Boreje“ projektu 955, které jsou součástí 25. divize ponorek.

„Borej“ s mořským systémem raket na tuhé palivo „Bulava“ je součástí Severního a Pacifického loďstva. Jedna taková loď nese 16 střel.„Boreje“ budou v krátkodobém horizontu tvořit jádro skupiny strategických jaderných sil ruského námořnictva. V průběhu doby do roku 2020 by měla flotila dostat osm ponorek tohoto projektu a výstavba strategické ponorky páté generace by měla být zahájena po roce 2025.


Vedoucí ponorka projektu 955 - „Jurij Dolgorukij“ (přijata do ruského námořnictva v lednu 2013) působí v Severní flotile, druhá ponorka této série „Alexandr Něvský“ a třetí „Vladimir Monomach“ jsou součástí Tichomořského loďstva. Další ponorky „Princ Vladimir", „Prince Oleg", „Generalissimus Suvorov", „Imperátorr Alexander III", a „Princ Požarskij" jsou ve výstavbě.

O raketách uvedených ponorek se píše samostatně. Každá raketa „Bulava" váží více než 36 tun a je vybavena desítkou samostatně naváděných jaderných hlavic, schopných překonat protiraketovou obranu pravděpodobného nepřítele. Maximální letový dolet přesahuje osm tisíc kilometrů. Je pozoruhodné, že ponorka může vypálit „Bulavu" i během plavby s náklonem.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)