Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina má prý „jedinečné“ schopnosti k výrobě jaderných zbraní

Ukrajina má prý „jedinečné“ schopnosti k výrobě jaderných zbraní

Ukrajina má údajně jedinečné schopnosti - intelektuální, organizační a finanční - k vytvoření vlastních jaderných zbraní.

Ilustrační foto
10. prosince 2018 - 06:20

O tomto ve vysílání televize „Obozrevatel" řekl bývalý zástupce ukrajinské mise v NATO, Petr Garaščuk.

Na Ukrajině se s určitou pravidelnou peridiocitou projevují velmocenské chiliastické výzvy  a představy určené především frustrovanému obyvatelstvu, kterak vrátit Ukrajincům pocity velikosti. K nim patří i úvahy o výrobě nukleárních zbraní.

Navíc, podle generála, Kyjev může vytvořit nejen atomové bomby, ale také plnohodnotné jaderné hlavice pro rakety a jediný závod z dob SSSR a nyní se nacházející na Ukrajině, na výrobu mezikontinentálních balistických střel je v současné době umístěn v Dněpropetrovsku („Južnoje“ Design Bureau, Dnipro). „Ani Spojené státy, ani Rusko, ani Čína nevypustily analogickou raketu nazvanou „Satan", prohlásil generál.


Zároveň by se v otázce vytváření jaderných zbraní, neměl Kyjev neměl bát mezinárodních sankcí, uzavřel Garaščuk.

Ovšem podle odborníků se většina vědců a techniků při výrobě atomových zbraní za SSSR nacházela na území RSFR. A pokud by Ukrajina chtěla vyrobit jadernou bombu, musela by prakticky začínat od nuly.

Navíc, i kdyby se připustilo, že Ukrajina je schopna získat jadernou zbraň, pro řadu politologů je  varianta jaderné zbraně v ruskou ultranacionalistického, kleptomanického pomajdanovského režimu černou můrou, mnohem černější, zvláště když vidíme, jaké jsou problémy se Severní Koreou.

V prosinci 1994 podepsaly hlavy Ukrajiny, Ruska a Velké Británie Budapešťské memorandum, které účinně zbavilo Kyjeva jaderných zbraní, po níž začalo její přistoupení k smlouvě o nešíření jaderných zbraní.

(kou, prvnizpravy.cz, obozrevatel.com, foto: arch.)