Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina: Na Banderu nám nesahejte!

Ukrajina: Na Banderu nám nesahejte!

V Kyjevě vyjádřili hrubou nelibost s výroky polského ministra zahraničních věcí Witolda Waszczykowského na adresu Stepana Bandery.

Kult Stepana Bandery na Ukrajině
5.červenec 2017 - 11:05

Odborník na mezinárodních záležitosti, exporadce šéfa SBU Markijan Lubkivskij uvedl, že by mělo ukrajinské ministerstvo zahraničí požadovat vysvětlení Varšavy.

Šéf polského ministerstva zahraničí konstatoval, že hospodářská spolupráce mezi Polskem a Ukrajinou nevypadá dobře, ale „nejhorší ze všeho je samozřejmě v oblasti historie“.

„Náš vzkaz je velmi jasný: S Banderou se do Evropě nedostanete,“ prohlásil Waszczykowski.

Varšava: Naivita Ukrajinců, že EU „za ně vyhraje nad Ruskem“!

Oficiální Kyjev na slova Waszczykowského ještě nereagoval. Kriticky na ministra udeřil Markijan Lubkivskij, bývalý poradce hlavy SBU.

Podle Lubkivského jsou prohlášení polského ministra zahraničí „předčasná, nepřátelská a škodlivá“ bilaterálním vztahům.

„Samozřejmě, že tato slova vyžadují reakci na ministerstvu zahraničních věcí Ukrajiny, a doufám, že naše ministerstvo zahraničí zavolá velvyslance Polska, aby podal vysvětlení k prohlášení ministra zahraničních věcí této země, nebo náš velvyslanec v Polsku navštíví ministerstvo a bude vyžadovat vysvětlení,“ řekl Lubkivsky televiznímu kanálu „112.Ukraina“.

Podle něj je Waszczykowského pozice „vměšováním do vnitřních záležitostí Ukrajiny“.

„My sami se rozhodnem, kdo jsou naši hrdinové,“ zdůraznil bývalý poradce šéfa SBU.

Lubkivsky také řekl, že do členství Ukrajiny v EU je „ještě velmi daleko, a samozřejmě se bude měnit nejeden Waszczykowski“.  

Stepan Bandera (1909-1959) byl vůdce Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a jedním z hlavních iniciátorů Ukrajinské povstalecké armády (UPA), jejímž cílem byl vyhlášena boj za nezávislost Ukrajiny.

UPA byla založena v říjnu 1942 jako vojenské křídlo OUN. Působila hlavně v západní Ukrajině, bojovala proti sovětským vojskům a kolaborovala s nacisty.

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko v květnu 2015 udělil UPA status „bojovníků za nezávislost“ Ukrajině a jeho bojovníkům sociální garance. Podle historiků, a nejen polských, se Banderovy jednotky podílely na masové likvidaci polského obyvatelstva na západní Ukrajině - odhaduje se, že tito „bojovníci za nezávislost“ mají na kontě nejméně 100 tisíc životů, a také na genocidě dalších menšin a Židů.

(kou prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: arch.)