Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina není schopná splácet dluhy, blíží se ke státnímu bankrotu

Ukrajina není schopná splácet dluhy, blíží se ke státnímu bankrotu

Ukrajina stále nemůže začít splácet obrovské dluhy. Během následujících pěti let by musela zaplatit 64,2 miliardy dolarů. Na to není to šance, napsaly odborné noviny Světová ekonomika.

Ilustrační foto
13. října 2017 - 07:20

Odborníci tvrdí, že Kyjev stále více padá do dluhové pasti nebo se blíží ke státnímu bankrotu. Prezident Ukrajiny Petro Porošenko oznámil, že v druhé polovině září vydá euro-dluhopisy za 3 miliardy dolarů se splatností 15 let, roční výnos 7,375 procent. Podle odborníků z Credit Management aktuálním vydání státních dluhopisů se v zemi jenom odkládají vážné problémy s platební neschopností. Jak již dříve vláda uvedla, tak 6% rozpočtu v roce 2018 půjde na úrokové splátky, tedy více než na vojenské výdaje. Současný vládní dluh přesahuje 80% HDP, podle údajů ze září je to 76,56 miliardy dolarů.

Oleksandr Ohrimenko, ekonom a prezident Ukrajinského analytického centra, varuje před negativními důsledky emise státních cenných papírů. Věří, že v krátkodobém horizontu dojde k devalvaci hřivny. Ale to neznepokojuje kyjevskou vládu, protože uvolnění hřivny podporuje vývoz. Podle španělského finančního analytika chce Kyjev snížit závislost na Mezinárodním měnovém fondu emisemi  eurobondů. Pro kabinet jsou nepříjemné tvrdé termíny finančních splátek MMF, neboť na Ukrajině v roce 2019 budou volby na všech úrovních, a tak vláda nebude chtít další škrty.

Namísto toho může být pro vládu na prvním místě zvyšování sociální pomoci, zvýšení důchodů a minimální mzdy, ale nemá pro to dostatek financí.


Nejnovější prognózy Světové banky odhadují pro Ukrajinu tempo inflace letos namísto předchozího jednomístného až na 10 procent, zatímco očekávaná úroveň ekonomického růstu 3,5 procenta v polovině léta byla snížena na  2 procenta. Vláda spoléhá na privatizaci, ale situace se dramaticky zhoršila, příjem v minulém roce z privatizace místo plánované částky 647 milionů dolarů, byl pouze 5,75 milionů dolarů. Letošní plán počítal s prodejem 3,5 tisíce státních firem, avšak proces privatizace se prakticky zastavil. A proto plánované  příjmy z privatizace ve výši 7,2 miliardy dolarů se zdají být nerealistické.

(rp,prvnizpravy.cz,karparhir,foto:arch.)