Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina v šoku: Londýn nařídil Kyjevu splatit miliardový dluh Rusku!

Ukrajina v šoku: Londýn nařídil Kyjevu splatit miliardový dluh Rusku!

Londýnský Nejvyšší soud nařídil Ukrajině zaplatit Rusku nominální hodnotu dluhopisů ve výši tří miliard dolarů, a kompenzovat část soudních nákladů, sdělilo ruské ministerstvo financí.

Ilustrační foto
27.červenec 2017 - 10:10

Výše soudních výloh činí 3,7 milionu dolarů, přičemž polovinu sumy musí Kyjev zaplatit nejpozději do 20. září 2017.

Kyjev je rovněž povinen uhradit 75 milionů dolarů na úrocích z dluhu a penále z prodlení, které se odpočítává od 21. prosince 2015.

Forbes: Kyjev utrpěl porážku od Moskvy v Londýně!

„Takže každý den prodlení bude stát státní rozpočet Ukrajinu (ukrajinské daňové poplatníky), více než 673 tisíc dolarů,“ cituje RIA Novosti ministerstvo financí.

Dříve bylo ohlášeno, že Vrchní soud v Londýně zamítl ruský požadavek okamžitého zaplacení 325 milionů dolarů jako zabezpečení třímiliardového nároku.


Ukrajina umístila v roce 2013 suverénní eurobondy ve výši tři miliard dolarů ve prospěch Ruska (které sumu Kyjevu zapůjčilo). Až do konce roku 2015 Kyjev správně obsluhoval dluh, ale pak ho odmítl zaplatit a požadoval jeho restrukturalizaci podle podmínek vyjednaných s komerčními věřiteli. Moskva však trvala na státní povaze dluhu (což uznal i MMF) a navrhovala mimosoudní řešení dluhu, ale protinávrhy z Kyjeva již nepřišly. Následně Rusko zažalovalo Ukrajinu u londýnského soudu. V březnu byl vynesen verdikt, že Kyjev musí dluh splatit, nicméně se Ukrajiny odvolala. Nyní bylo rozhodnutí soudu potvrzeno.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: pl)