Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina zakázala všechny, tedy i soukromé, přímé lety do Ruska!

Ukrajina zakázala všechny, tedy i soukromé, přímé lety do Ruska!

Ukrajinská vláda zakázala všechny soukromé lety do Ruska, s výjimkou letů nutných k podpoře misí OSN, OBSE a MČK.

Ilustrační foto
4. dubna 2019 - 10:15

S touto iniciativou přišel šéf ukrajinského ministerstva vnitra Arsen Avakov. Vysvětlil, že zákaz letecké dopravy mezi zeměmi, který již byl zaveden, se netýkal nepravidelných letů letadel, které nebyly registrovány v Rusku. Podle Avakova to „vytvořilo hrozbu pro národní bezpečnost Ukrajiny, civilní bezpečnost a pořádek", informovala ukrajinská agentura „Ukrajinské zprávy“.

Poté premiér Vladimir Grojsman řekl, že „existuje návrh na podporu" Avakova. „Žádné námitky? Děkuji vám, Arsene Borisoviči," shrnul šéf ukrajinského kabinetu.

Na konci března Grojsman pověřil Státní leteckou službu, pohraniční stráž, Ukrahororuh, aby provedl audit v souvislosti s cestou do Moskvy ukrajinského politika Viktora Medvedčuka a prezidentského kandidáta  Jurije Bojka. Kromě toho se jednalo o zahájení trestního řízení za nelegální překraočení hranic. Avakov vyjádřil nespokojenost s tím, že politici letěli do Moskvy, přestože mezi Ukrajinou a Ruskem neexistuje letecký provoz.


Předseda Výboru pro mezinárodní záležitosti ruské Státní dumy Leonid Slucký se domnívá, že Rusko by nemělo na toto opatření Kyjeva reagovat.

„Co se týče dnešních akcí Petro Porošenka, samozřejmě není důvod na ně v žádném případě reagovat, s výjimkou komentování zpravodajských kanálů v televizi. Samozřejmě lze litovat, že takové věci zdiskreditují již tak maximálně nepopulární ukrajinské vedení," řekl Slucký ve vysílání „Rusko-24 ".

Od října 2015 z iniciativy Kyjeva, Ukrajina zrušila přímé lety do Ruska a opačně. Ukrajina rovněž zakázala ruským leteckým společnostem používat svůj vzdušný prostor pro tranzitní lety. Úřady to odůvodnily potřebou zajistit národní bezpečnost v reakci na „agresivní akce“ Moskvy. Kromě toho Kyjev také omezil želežní dopravu s Ruskem.

(kou, prvnizpravy.cz, ukranews.com, ria.ru, foto: arch.)