Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina zavedla "vodní blokádu" Krymu!

Ukrajina zavedla "vodní blokádu" Krymu!

Orgány Chersonského kraje vybudovaly novou hráz, který zcela blokuje průtok vody z řeky Dněpr do Severokrymského kanálu na Krymu, informovala ukrajinská televize TSN.

Ilustrační foto
1.květen 2017 - 10:10

Betonovou hráz postavili během jedného roku na hranicích Ukrajiny s poloostrovem. Na zařízení bylo vynaloženo 35 milionů hřiven, uvedla TSN.

Místní úředníci to „vysvětlil“ nutností obnovit přívodem vody do zemědělských oblastí na jihu chersonského regionu Cherson, který předtím byl odříznut od vody v důsledku uzavření stavidel. Nyní přehrada umožní zavlažování půdy bez ohledu na Kachovské přehrady, sdělily úřady.

Ukrajina ovšem přerušila přívod vody do Severokrymského kanálu po sjednocení poloostrova s Ruskem již v roce 2014.

Porošenko: Kvůli blokádě ztratila Ukrajina svůj vliv na Donbasu

Krymské úřady se ukrajinské snaze vysmály s tím, že poloostrov je 100% zásobován vodou, a systém je zcela nezávisle vybudován tak, aby ukrajinská „vodní blokáda“ neměla vliv na život v regionu.

Nyní na jsou na Krymu, s podporou ruského Ministerstva životního prostředí postaveny tři vodní zařízení, která poskytují pitnou vodu regionu a domovům. Do roku 2020 se plánuje vybudovat vodovod na Kerč, který bude řešit problém zásobování vodou východní část poloostrova.

Ukrajina považuje území Krymu, Luhanska a Doněcka za "dočasně okupovaná". Ovšem velmi zvláštně se chová k vlastním obyvatelům. Ostřihuje je od vody (v případě Doněcka ukrajinský gubernátor ale vyjádřil lítost, že v totmo případě to z technických důvodů nelze provést - pozn. red.), od elektřiny, a samozřejmě od roku 2014 od důchodů a veškerých dávek. Navíc zavedla blokádu prakticky na veškerý obchod.

(kou, prvnizpravy.cz, tsn.ua, foto: arch.)