Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinci chudnou a „Jaceňukova zeď“ polyká stovky milionů

Ukrajinci chudnou a „Jaceňukova zeď“ polyká stovky milionů

Za poslední 3 roky „Jaceňukova zeď“ na hranicích mezi Ukrajinou a Ruskem spolkla 622.5 milionů hřiven. Během této doby se podařilo vybudovat 400 kilometrů opevnění, uvedl  první náměstek vedoucího státního hranic Vasily Servatyuk.

Ilustrační foto
30.červen 2017 - 06:20

Servatyuk řekl, že většina finančních prostředků byla použita v roce 2015-2016, šlo o  400 a 200 milionů hřiven a během prvních šesti měsíců v roce 2017 Ukrajina vynaložila 22,5 milionů hřiven.

V roce 2017 podle ministra vnitra Arsena Avakova bude ještě do konce roku na projekt „Zeď“ vynaloženo 300 milionů hřiven.

Ukrajinská Státní kontrolní služba uvedla, že kontroluje výdaje na projekt „zeď“. Uvolnit  další podrobné  informace nemůže, protože v nich jsou utajované skutečnosti.

Tajemník národní bezpečnosti a rady obrany Ukrajiny (NSDC) Alexander Turčynov vyzval v květnu 2017 ve svém blahopřejném poselství ke Dni pohraniční stráže ukrajinskou pohraniční stráž, “aby vybudovala na východě země nepřekonatelnou pevnost“.

Ukrajina v šoku: Jaceňukův "Evropský val" s RF nezadrží ani králíka

V květnu 2015 Arsenij Jaceňuk, který zastával post premiéra, oznámil zahájení výstavby „skutečné hranice“ s Ruskem. Projekt nazvali „Zdí“, a později na návrh premiéra byl přejmenován na „Evropský val“. Navzdory grandióznímu jménu, je opevnění z drátěného pletiva, ostnatého drátu a příkopu. V parlamentu Jaceňukovu „Zeď“ označili za „cedník“ a „jámu v hodnotě 4 miliardy hřiven“.

Poznámka: Hranice mezi Ruskem a Ukrajinou měří 1.576 kilometrů a mezi Ukrajinou a Běloruskem  je to 891 kilometrů.

(rp,prvnizpravy.cz, 24tv.ua, foto: arch.)